Oslo Børs: Oppgang i vente. Positive impulser fra USA og Asia, men oljeprisen er noe ned

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte ned 0,3 prosent onsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,3 og 0,6 prosent. Den amerikanske sentralbanken (Fed) kuttet styringsrenten (Fed Funds Rate) med 0,25 prosentpoeng i går

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner opp 0,2%, eller innenfor intervallet [0, 0,4]%.

Roger Berntsen, analytiker i Nordnet

Nytt rentekutt fra Fed ga børsoppgang i USA

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte ned 0,3 prosent onsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,3 og 0,6 prosent. Den amerikanske sentralbanken (Fed) kuttet styringsrenten (Fed Funds Rate) med 0,25 prosentpoeng i går, i tråd med forventningene.

Markedet fikk for øvrig ingen klarhet i om dette var siste kutt inneværende år, annet enn at sentralbankens gjeldende rentestrategi ikke vil endre seg med mindre inflasjonen skulle løfte seg vesentlig. Gitt at inflasjonsimpulsene er svake, ligger det i kortene at neste renteendring blir et kutt, noe som isolert sett, er positivt for aksjemarkedet.

Oppgang i Asia

De asiatiske børsene endte også opp torsdag. Oljeprisen derimot, som er viktig for en rekke selskaper på Oslo Børs, er ned 0,6 prosent fra gårsdagens nivåer.

Selskaper i fokus; DNO, PROTCT, EVRY (resultater).

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

[mailpoet_form id=”2″]

Utvalgte nøkkeltall

BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index833-0,33,312,7
Oslo Børs Benchmark Index907-0,14,313,4
OMX Stockholm 30 Index1 7470,015,224,0
OMX Helsinki 254 1340,05,912,2
OMX Copenhagen 201 0590,019,018,8
Frankfurt DAX Index12 910-0,214,422,3
Dow Jones Industrial Average27 1870,49,316,5
NASDAQ Composite8 3040,316,025,1
S&P 5003 0470,313,621,5
NIKKEI 225 INDEX22 9270,46,814,6
HANG SENG INDEX26 9050,99,44,1
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator60,80,3-20,212,3
Aluminum Future 3 Months1 7510,0-10,9-5,5
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot52,10,0-8,8-8,3
Gold Spot Indicator1 4980,222,616,9
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,170,09,16,2
Euro / Norwegian Krone10,240,17,43,4
Swiss Franc / Norwegian Krone9,290,211,15,7
Swedish Krona / Norwegian Krone0,950,13,8-2,5
British Pound / Norwegian Krone11,850,111,07,6
Danish Krone / Norwegian Krone1,370,17,33,4

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer