Oslo Børs: Oppgang i vente. Sterke kvartalstall fra en rekke store selskaper

Oslo Børs (OBX) endte ned 0,7 prosent tirsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,2 og 0,3 prosent. Oppgangen i USA kom på tross av svake kvartalstall fra flere store selskaper, deriblant Caterpillar og Boing

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner opp 0,9%, eller innenfor intervallet [0,7, 1]%. Merk! vårt åpningsestimat er justert for selskapsspesifikke hendelser, som resultaterfremleggelser ol.

Roger Berntsen, analytiker i Nordnet Bank

Oslo Børs (OBX) endte ned 0,7 prosent tirsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,2 og 0,3 prosent. Oppgangen i USA kom på tross av svake kvartalstall fra flere store selskaper, deriblant Caterpillar og Boing.

Kvartalstall vil prege børsåpningen

Equinor, DNB, Orkla og Norwegian AirShuttle, fire av børsens mest markante selskaper, har levert sine tall for 3. kvartal i dag, noe som etter alle solemerker vil prege børsåpningen.

  • Equinors tall (Justert driftsresultat USD 2.590 millioner) var på linje med forventningene, det til tross for at selskapet, av strategiske årsaker, valgte å selge mindre gass enn de kunne i kvartalet.
  • Orklas tall (Justert EBIT NOK 1.444 millioner) var bedre enn ventet. Selskapet kunne for øvrig vise til vekst i både topp -og bunnlinje. Det skal sies at tilsvarende selskaper som Orkla, deriblant Procter & Gamble, Nestlé og Unilever, har evnet å sette opp prisene på sine varer den senere tid, gitt deres dominerende markedsposisjon.
  • DnBs tall (Resultat før skatt NOK 7.690 millioner) var også solide. Alle forretningsområder utviklet seg positivt i perioden. Når det er sagt, DnB tok, som tidligere meldt, et tap på NOK 1.247 milloner på et låneengasjement.
  • Norwegian AirShuttle slo også forventningene i 3. kvartal (Justert EBITDAR NOK 4.410 millioner). Dessuten kunne selskapet meddele at de har kommet i havn med den mye omtalte JV (joint venture).

Lesetips 1: Hydro bedre enn ventet i 3. kv.

Lesetips 2: Aker Solution ser en «grønn» fremtid

Lesetips 3: Aker BP – Q3 – noe bedre enn ventet

Oljeprisen er opp 1,7 prosent fra gårsdagens nivåer, noe som isolert sett er positivt for Oslo Børs. Impulsene fra Asia derimot, er blandet torsdag morgen.

Ingen renteendring i dag?

Det er for øvrig rentemøte i Norges Bank i dag, dog markedet venter ingen renteendring. Det samme gjelder for ECB (den europeiske sentralbanken) som avholder sitt rentemøte etter Norges Bank.

Selskaper i fokus i dag; EQNR, ORK, DNB, NAS, ADEA.

Merk! Undertegnede eier aksjer i Equinor, Norsk Hydro og Aker BP

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

[mailpoet_form id=”2″]

Utvalgte nøkkeltall

BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index823-0,72,311,2
Oslo Børs Benchmark Index00,03,211,6
OMX Stockholm 30 Index1 7260,014,422,5
OMX Helsinki 254 1360,07,712,2
OMX Copenhagen 201 0410,017,416,7
Frankfurt DAX Index12 7980,313,521,2
Dow Jones Industrial Average26 8340,26,515,0
NASDAQ Composite8 1200,29,222,4
S&P 5003 0050,39,619,9
NIKKEI 225 INDEX22 7520,03,413,7
HANG SENG INDEX26 6960,05,33,3
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator60,90,0-20,012,5
Primary Aluminium future: 3 Months1 7270,4-13,8-6,8
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot52,18,5-8,5-8,3
Gold Spot Indicator1 4920,021,216,4
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,120,010,15,7
Euro / Norwegian Krone10,160,06,92,7
Swiss Franc / Norwegian Krone9,210,010,54,8
Swedish Krona / Norwegian Krone0,950,03,0-3,0
British Pound / Norwegian Krone11,790,09,57,0
Danish Krone / Norwegian Krone1,360,06,82,6

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer