Oslo Børs: Oppgang i vente. Økt tro på “våpenhvile” mellom USA og Kina

Børsene i Asia avsluttet uken med solid oppgang. Blant annet steg Japans Nikkei225 indeks 1,1 prosent, mens Hang Seng indeksen i Hong Kong endte opp hele 2,5 prosent.

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner opp 0,6%, eller innenfor intervallet [0,5, 0,7]%.

Roger Berntsen, Analytiker i Nordnet Bank

Sterk ukeavslutning i Asia

Børsene i Asia avsluttet uken med solid oppgang. Blant annet steg Japans Nikkei225 indeks 1,1 prosent, mens Hang Seng indeksen i Hong Kong endte opp hele 2,5 prosent.

De amerikanske indeksene steg også i går, dog ikke like mye som de asiatiske. Både S&P 500, Dow Jones Industrial Averages og Nasdaq Composite steg 0,6 prosent. Mao. forholdene ligger til rette for børsoppgang i Europa i dag, inkludert på Oslo Børs.

Håp om at USA og Kina skal komme frem til en eller annen form for handelsavtale før helgen gitt at Trump og Kinas topp forhandler, Liu He, skal møtes i dag. Når det er sagt, en midlertidig løsning på konflikten er det det snakkes mest om, dvs. en ny “våpenhvile” der Kina forplikter seg til å kjøpe vesentlig mer jordbruksprodukter av USA i bytte mot at USA skroter de siste tollskjerpelsene ovenfor Kina.

De viktigste temaene i handelskrigen derimot, blir neppe løst uten at andre land blir involvert. Det være seg forhold knyttet til Kinas industripolitikk (jfr. “ulovlig” teknologioverførsel), Kinas tunge innflytelse i selskapers anliggende (jfr. global sikkerhetsrisiko knyttet til Huaweis 5G-teknologi), samt Kinas klassifisering som “fremvoksende” i WTO (jfr. “urettferdig” fordeler i global handel).

Oljeprisen (Brent Blend) står i skrivende stund i 59,9 dollar, opp hele to prosent fra gårsdagens nivåer. Høyere oljepris er godt nytt for mange selskaper på Oslo Børs. Forventninger om større OPEC kutt, er årsaken til oppgangen.

Lyttetips: #pengepodden – Fredrik Thoresen finner gull i vekstselskaper

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

[mailpoet_form id=”2″]

UTVALGTE NØKKELTALL:
BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index8061,0-5,19,0
Oslo Børs Benchmark Index8790,8-3,99,9
OMX Stockholm 30 Index1 6300,02,215,7
OMX Helsinki 253 9580,0-2,57,4
OMX Copenhagen 201 0090,013,513,2
Frankfurt DAX Index12 1640,63,915,2
Dow Jones Industrial Average26 4970,63,513,6
NASDAQ Composite7 9510,67,119,8
S&P 5002 9380,65,517,2
NIKKEI 225 INDEX21 7911,1-7,38,9
HANG SENG INDEX26 3462,50,61,9
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator60,00,7-27,410,7
Aluminum Future 3 Months1 7500,4-14,1-5,6
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot42,80,0-22,2-24,7
Gold Spot Indicator1 4960,225,316,7
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,10-0,210,55,4
Euro / Norwegian Krone10,02-0,25,71,3
Swiss Franc / Norwegian Krone9,12-0,49,63,7
Swedish Krona / Norwegian Krone0,930,02,8-5,1
British Pound / Norwegian Krone11,33-0,24,42,9
Danish Krone / Norwegian Krone1,34-0,15,71,3

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer