Generell informasjon
Risiko
?
Middels: 3 av 7
Nøkkeltall
- Total pris0,59%
- Aktiva klasseRente
- KategoriRente, NOK Obligasjoner
- Basis-valutaNOK
- Belåningsgrad85%
- Nøkkelinformasjon
Sammendrag
Fondet kan investere i omsettelige rentebærende verdipapirer utstedt i norske kroner av stat, fylker, kommuner, banker, forsikringsselskaper og utvalgte kredittforetak. Fondet vil i hovedsak være investert i obligasjoner utstedt av kommuner, banker, forsikringsselskaper og utvalgte kredittforetak. I perioder vil fondet kunne ha allokert det meste av sine investeringer i to eller tre av disse segmentene. FORTE Obligasjons investeringsmandat er utformet i tråd med VFFs bransjestandard, der fondet er klassifisert i klassen Øvrige norske obligasjonsfond.
Lignende fond
Flest eiereVis flere
Navn | 1 år |
---|
+0,63%
+1,84%
+8,68%
Nyheter
Det er for øyeblikket ingen nyheter
Nyheter og/eller generelle investeringsanbefalinger, eller utdrag av disse på denne siden og øvrige lenker, er produsert og levert av den spesifiserte leverandøren. Nordnet har ikke deltatt i utarbeidelsen, og har ikke gjennomgått eller gjort endringer i materialet. Les mer om investeringsanbefalinger.
Shareville
Bli med i samtalen på SharevilleEt fellesskap av investorer som deler innsikt og kunnskap i sine porteføljer.
Logg inn
- for 21 t siden·Jeg er overrasket over mangelen på aktivitet i forumet for et fond som dette. Personlig har jeg ikke sett en "tryggere" portefølje med god avkastning her på Nordnet. Den norske staten og bankene må i utgangspunktet se et totalt kollaps for at vi ikke skal få pengene våre tilbake på lang sikt.
- 6. jan.6. jan.Vi minner om følgende: Ved hvert årsskifte så deler norske rentefond utbytte til andelseierne i form av nye fondsandeler. Det gjør at kursen får et dropp og det ser ut som du har tapt penger. Les mer om det her: https://www.nordnet.no/blogg/hvorfor-ser-det-ut-som-du-har-tapt-penger-pa-rentefond-na/ De nye andelene bokføres løpende nå i starten av januar.13. mars13. marsHei Beklager sent svar. Det ville vært skattemessig feil å justere den. Om det nye forslaget til regjeringen trer i kraft så vil ikke denne praksisen med at norske rentefond må dele ut avkastningen hvert år fortsette.
- 28. okt. 202428. okt. 2024Overraskende få som skriver om FORTE Obligasjon. Over 8,6% avkastning på 1 år er bra og ikke så langt bak high yield fondene, men til en MYE lavere risiko. Her snakker vi obligasjoner til den norske stat og kommuner.28. okt. 2024 · Endret28. okt. 2024 · EndretDette fondet gir omtrent samme som sparekonto! High yield gir over 3 ganger så mye! Så tror du må regne en gang til hvis du mener de ikke ligger langt bak på avkastning.
- 27. mars 202427. mars 2024Hvorfor er denne så svak, bare 0.38% avkastning siden nyttår
- 7. feb. 20247. feb. 2024Jeg kan ikke si jeg er spesielt imponert over innsatsen til Forte Obligasjon det siste året. Flat utvikling i perioder etterfulgt av stor byks. Ser ut til å ha stagnert igjen nå i 2024. Jeg kan ikke helt skjønne at de klarer å opprettholde 5 stjerner på dette...20. feb. 202420. feb. 2024Er også litt usikker på denne - hvorfor den er såpass ujevn. Hvis det i lengden gir god avkastning så greit nok. Men man føler mer usikkerhet. Ser også at den fallt relativt kraftig i 2020. For renter/obligasjoner ønsker jeg litt jevnere avkastning, og bruker heller høyrente obligasjoner for volatilitet. Oppfatter det slik at det for øyeblikket er like greit å fordele seg mellom ultrakorte obligasjoner (sikker avkastning) og høyrente (volatil m høy avkastning). Forte obligasjon blir bare en mellomting i dagens marked med relativt lav avkastning, men med usikkerhet.
Kommentarene ovenfor kommer fra brukere på Nordnets sosiale nettverk Shareville og er verken redigert eller forhåndsvist av Nordnet. De innebærer ikke at Nordnet gir investeringsråd eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtar seg ikke ansvar for kommentarene.
Eksponering
Oppdatert 31.5.2025Fant ingen data.
S
Storebrand Livsforsikring AS 7.35%
6,90%
D
DnB Bank ASA 7.75%
6,86%
S
SpareBank 1 Sor-Norge ASA 7.5%
5,36%
S
Sparebanken Norge AS 7.48%
4,75%
G
Gjensidige Forsikring ASA 6.81%
4,64%
S
SpareBank 1 Nord-Norge 6.68%
4,58%
N
Nordea Bank ABP 5.91%
4,48%
A
Aurskog Sparebank 5.76%
4,16%
S
Sparebanken More 8.12%
3,92%
O
Oslo Kommune 4.45%
3,88%
S
Sparebank 1 Sogn Og Fjordane 5.51%
3,86%
N
Norway (Kingdom Of) 1.75%
3,56%
S
Sparebanken Ost Boligkreditt AS 5.15%
3,21%
S
SpareBank 1 Ostlandet 5.63%
2,72%
V
Vestland (Fylkeskommune Of) 4.728%
2,67%
B
BN Bank ASA 5.92%
2,60%
S
SpareBank 1 Sor-Norge ASA 6.26%
2,60%
S
Stavanger Kommune 5.33%
2,58%
R
Romerike Sparebank 5.35%
2,58%
F
Fana Sparebank 5.06%
2,55%
S
Sparebank 1 Ostfold Akershus 5.21%
2,55%
S
SpareBank 1 Nord-Norge 5.6%
2,30%
J
Jaeren Sparebank 5.46%
1,92%
S
Sparebanken Norge AS 4.54%
1,91%
B
Brage Finans As 5.87%
1,55%
Fordeling
- Obligasjoner82,8%
- Øvrig12,9%
- Kontanter4,3%