Største børsbabyer siden 2001

Denne artikkelen er fra samarbeidspartneren vår.

Markedsverdien til årets nykommere på Børsen er rekordhøy, kun slått av 2001, da Statoil gikk på børs. Høy noteringsaktivitet har ført til høyt emisjonsvolum.

Markedsverdien på årets børsnykommere er 127,5 milliarder kroner, målt første noteringsdag. Dermed er år 2000, da Telenor debuterte på Børsen, passert. År 2006, da Rec ble priset til 57,8 milliarder kroner første børsdag, var også et toppår – se figur under.

15 nye selskaper har debutert på Børsen i år. Det er forholdsvis mange i et historisk perspektiv, men litt færre enn de siste årene, som figuren under viser.

Adevinta, TietoEVRY, Hafnia og Kahoot! er årets største nykommere – se tabell under.

Høyt emisjonsvolum
Børsnoterte selskaper har så langt i år hentet 50 milliarder kroner gjennom aksjeemisjoner. 16 milliarder kroner av dette er reist i forbindelse med børsnoteringer. Det betyr at hver tredje friske krone som børsnoterte selskaper har fått innsprøytet har gått til børsnykommere.

Emisjonsvolumet har vært på et historisk høyt nivå de siste årene. Ser vi bort fra toppåret 2017, må vi tilbake til 2010 for å finne et år der det er blitt hentet mer gjennom aksjeemisjoner enn i år – se figur under.

SelskapMarkedsverdi første dagMarkedsverdi
(mill. kr)(per 17.12.19, mill. kr)
Adevinta ASA60.88767.81
TietoEVRY32.68532.78
Hafnia Limited8.969.904
Kahoot! AS5.357.373
Ice Group ASA4.0273.953
SATS ASA3.6913.536
Norske Skog ASA3.1353.465
Klaveness Combination Carriers ASA2.2742.18
OKEA ASA2.0671.733
2020 Bulkers Ltd.1.841.902
NORBIT ASA1.1811.098
Ultimovacs ASA8641.123
Zwipe AS295165
Nidaros Sparebank118123
Observe Medical ASA90157
Sum127.463137.304

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer