Oslo Børs: Oppgang i vente. Sterke kvartalstall har gitt ny optimisme på verdens børser

Oslo Børs, eller OBX indeksen, steg 0,8 prosent mandag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) endte opp mellom 0,2 og 0,9 prosent. Sterke selskapsresultater ga bred børsoppgang både i Europa og USA i går, samt i Asia i natt

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner opp 0,4%, eller innenfor intervallet [0,3, 0,5]%.

Roger Berntsen, Analytiker i Nordnet Bank

Børsoppgang i Europa, USA og Asia

Oslo Børs, eller OBX indeksen, steg 0,8 prosent mandag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) endte opp mellom 0,2 og 0,9 prosent. Sterke selskapsresultater ga bred børsoppgang både i Europa og USA i går, samt i Asia i natt.

“Panteselskapet” Tomra steg hele åtte prosent på solide Q3-tall mandag. Selskapet som er verdensledende på innsamling av drikkeflasker (pant), samt sortering og resirkulering, opplever et underliggende markedet med sterke, langsiktige vekstimpulser og gode marginer.

Trump og Xi Jinping møtes i november

Forutenom selskapsspesifikke nyheter er investorene opptatt av utviklingen i handelskrigen mellom USA og Kina. Trump og Xi Jinping skal begge delta på APEC møtet (Asia-Pacific Economic Cooperation Meeting) i Chile i midten av november. Mange håper at “fase 1”-avtalen som nylig ble fremforhandlet vil bli signert under dette møte. Når det er sagt, usikkerheten er stor.

Oljeprisen er for øvrig opp 0,7 prosent fra gårsdagens nivåer, noe som kan hjelpe Oslo Børs i åpningsminuttene.

Selskaper i fokus i dag: Aker BP, Elkem, Nordic Semiconductor

Merk! undertegnede eier aksjer i Tomra og Aker BP

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

[mailpoet_form id=”2″]

Utvalgte nøkketall

BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index8280,8-1,212,0
Oslo Børs Benchmark Index8990,7-0,112,5
OMX Stockholm 30 Index1 7240,012,622,4
OMX Helsinki 254 1020,03,211,3
OMX Copenhagen 201 0290,012,415,4
Frankfurt DAX Index12 7480,910,320,7
Dow Jones Industrial Average26 8280,25,415,0
NASDAQ Composite8 1630,99,623,0
S&P 5003 0070,78,619,9
NIKKEI 225 INDEX22 5490,20,112,7
HANG SENG INDEX26 7620,04,73,5
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator58,80,0-26,48,6
Primary Aluminium future: 3 Months1 724-0,7-14,1-7,0
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot48,00,0-15,6-15,5
Gold Spot Indicator1 4850,021,015,8
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,13-0,111,15,7
Euro / Norwegian Krone10,180,07,62,9
Swiss Franc / Norwegian Krone9,250,012,15,2
Swedish Krona / Norwegian Krone0,950,03,6-3,0
British Pound / Norwegian Krone11,850,010,37,6
Danish Krone / Norwegian Krone1,360,07,62,8

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer