Oslo Børs: Rolig start i vente. Yara, Borregaard og Scatec Solar i fokus!

Oslo Børs, eller OBX indeksen, steg 0,8 prosent torsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) endte opp mellom 0,1 og 0,4 prosent. Nok en gang var det lakseselskapene, med Mowi i spissen, som ledet an

Vi tror Oslo Børs åpner flatt i dag, eller innenfor intervallet [-0,2, 0,1]%.

Roger Berntsen, analytiker i Nordnet Bank

Lakseselskapene på Oslo Børs viser vei

Oslo Børs, eller OBX indeksen, steg 0,8 prosent torsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) endte opp mellom 0,1 og 0,4 prosent. Nok en gang var det lakseselskapene, med Mowi i spissen, som ledet an børsoppgangen her hjemme, mens de amerikanske investorene lot seg påvirke av en rekke positive selskapsresultater, deriblant fra strømmeselskapet Netflix og meglerkjempen Morgan Stanley.

IT kjempen IBM derimot, skuffet i 3. kvartal. Når det er sagt, IBM har slitt i en årrekke med tøff konkurranse innenfor Cloud Computing segmentet. De to største spillerne innenfor Cloud Computing er Microsoft og Amazon, som for øvrig er verdens 2. og 3. mest verdifulle selskap.

Veksttakten i Kina faller videre

De asiatiske børsene endte svakt ned i natt, noe som kan tenkes å påvirke åpningen på de europeiske børsene i dag. Svake BNP-tall fra Kina bekymrer investorene. Ferske tall viser at kinesisk økonomi vokser med en årstakt på kun seks prosent. Før handelskrigen mellom USA og Kina var den årlige veksttakten i Kina på nesten syv prosent. Mao. handelskrigen er i ferd med å bli et stort problem, både for kinesisk økonomi, men også for kinesiske myndigheter.

EU og Storbritannia (Boris Johnson) ble i går enige om en ny Brexit-avtale, dog i likhet med den forrige avtalen som daværende statsminister Theresa May fremforhandlet, mangler denne flertallsoppslutning i det britiske parlamentet.

Selskaper i fokus i dag; YAR, BRG, ATEA, SSO (resultater).

Helgens lyttetips: #pengepodden – Shippingsfest på Oslo Børs

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

[mailpoet_form id=”2″]

UTVALGTE NØKKELTALL
BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index8220,8-2,211,2
Oslo Børs Benchmark Index8940,7-1,111,8
OMX Stockholm 30 Index1 6830,08,719,5
OMX Helsinki 254 0640,00,710,3
OMX Copenhagen 201 0320,013,015,8
Frankfurt DAX Index12 655-0,18,019,9
Dow Jones Industrial Average27 0260,15,115,9
NASDAQ Composite8 1570,46,722,9
S&P 5002 9980,36,719,6
NIKKEI 225 INDEX22 4970,2-1,512,4
HANG SENG INDEX26 721-0,54,93,4
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator59,6-0,5-25,810,0
Aluminum Future 3 Months1 7290,1-14,4-6,7
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot48,00,0-15,6-15,5
Gold Spot Indicator1 4920,022,116,4
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,180,011,96,3
Euro / Norwegian Krone10,210,08,23,2
Swiss Franc / Norwegian Krone9,310,112,85,8
Swedish Krona / Norwegian Krone0,950,13,3-3,0
British Pound / Norwegian Krone11,81-0,29,77,3
Danish Krone / Norwegian Krone1,370,18,03,1

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer