Oslo Børs: Rolig start i vente. Handelskrigen, kvartalstall og Fed i fokus

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte ned 0,5 prosent fredag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,4 og 0,7 prosent. De amerikanske investorene sendte aksjemarkedet videre oppover på forventninger om at USA og Kina vil klare å “lande” deler av handelsavtalen

Vi tror Oslo Børs åpner flatt i dag, eller innenfor intervallet [-0,1, 0,1]%.

Roger Berntsen, analytiker i Nordnet

Klarer USA og Kina å “lande” deler av handelsavtalen?

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte ned 0,5 prosent fredag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,4 og 0,7 prosent. De amerikanske investorene sendte aksjemarkedet videre oppover på forventninger om at USA og Kina vil klare å “lande” deler av handelsavtalen når partene (Trump og Xi Jinping) møtes i midten av neste måned. I tillegg håper investorene at FED (den amerikanske sentralbanken) vil kutte styringsrenten (Fed Funds Rate) på nytt onsdag, noe som indirekte favoriserer aksjemarkedet.

Når det er sagt, resultatsesongen for 3. kvartal fortsetter med full styrke denne uken, derfor kan mye skje de neste dagene.

De asiatiske børsene endte for øvrig opp mandag, godt hjulpet av optimisme knyttet til handelskrigen. Oljeprisen derimot, er ikke vesentlig endret fra fredagens nivåer.

Selskaper i fokus i dag; Kværner.

Lyttetips: #pengepodden – Golden Ocean om klimaendringer, Kina & IMO 2020

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

[mailpoet_form id=”2″]

Utvalgte nøkkeltall

BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index831-0,53,612,4
Oslo Børs Benchmark Index903-0,44,612,9
OMX Stockholm 30 Index1 7470,017,624,0
OMX Helsinki 254 1170,05,211,7
OMX Copenhagen 201 0480,020,017,6
Frankfurt DAX Index12 8950,215,122,1
Dow Jones Industrial Average26 9580,69,215,6
NASDAQ Composite8 2430,715,024,2
S&P 5003 0230,413,720,6
NIKKEI 225 INDEX22 8670,37,914,3
HANG SENG INDEX26 9130,98,94,1
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator61,9-0,1-20,314,3
Aluminum Future 3 Months1 7341,0-13,6-6,4
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot52,10,0-8,8-8,3
Gold Spot Indicator1 5050,122,117,4
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,190,010,16,4
Euro / Norwegian Krone10,190,07,02,9
Swiss Franc / Norwegian Krone9,230,010,25,0
Swedish Krona / Norwegian Krone0,950,03,9-2,8
British Pound / Norwegian Krone11,780,010,07,0
Danish Krone / Norwegian Krone1,360,07,02,9

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer