Oslo Børs: Rolig start i vente. Forhandlinene mellom USA og Kina fortsetter, mens investorene venter på selskapsresultater

Positiv utvikling i handelskrigen bidro til børsoppgang i Europa og USA før helgen, samt i Asia i natt. Oslo Børs, målt gjennom OBX-indeksen, steg 0,9 prosent fredag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 1,1 og 1,2 prosent

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner ned -0,1%, eller innenfor intervallet [-0,2, 0]%.

Roger Berntsen, Analytiker i Nordnet Bank

Handelskrigen: Kina vil kjøpe jordbruksprodukter i bytte mot “våpenhvile”

Positiv utvikling i handelskrigen bidro til børsoppgang i Europa og USA før helgen, samt i Asia i natt. Oslo Børs, målt gjennom OBX-indeksen, steg 0,9 prosent fredag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 1,1 og 1,2 prosent.

Toppmøte mellom Trump og Liu He (Kinas sjefsforhandler) endte med en delvis løsning der partene ble enige om at Kina skal kjøpe jordbruksprodukter fra USA til en verdi av 40-50 milliarder dollar, mot at USA dropper de siste planlagte tollskjerpelsene. Dette utfallet var for øvrig i tråd med det mange forventet. Dvs. de store stridstemaene, som Kinas industripolitikk, Kinas tunge innflytelse i selskapers anliggende, samt Kinas klassifisering som “fremvoksende” i WTO, ble ikke avklart. Partene kaller for øvrig fredagens avtale en “fase-en” avtale. Mao. forhandlingene om de resterende uoverensstemmelsene vil fortsette som før.

Rentekurven i USA er, i skrivende stund, ikke invertert (tiårige statsobligasjoner er høyere enn tremåneders rente), noe som isolert sett er positivt. Når det er sagt, så lenge de viktigste stridstemaene i handelskrigen fortsatt er uavklart, vil avmattingen i verdensøkonomien mest sannsynlig fortsette.

Denne uken starter resultatsesongen for 3. kvartal, dermed vil det slippes en rekke kvartalstall vil slippes de kommende dagene, noe som vil oppta investorene

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

[mailpoet_form id=”2″]

UTVALGTE NØKKELTALL
BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index8130,9-2,19,9
Oslo Børs Benchmark Index8860,8-0,810,8
OMX Stockholm 30 Index1 6530,07,617,4
OMX Helsinki 254 0340,01,29,5
OMX Copenhagen 201 0160,013,513,9
Frankfurt DAX Index12 5122,98,618,5
Dow Jones Industrial Average26 8171,26,915,0
NASDAQ Composite8 0571,37,521,4
S&P 5002 9701,18,418,5
NIKKEI 225 INDEX21 7991,1-3,98,9
HANG SENG INDEX26 5901,13,12,9
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator60,2-0,7-25,211,2
Aluminum Future 3 Months1 722-1,6-15,2-7,1
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot42,80,0-22,2-24,7
Gold Spot Indicator1 486-0,222,015,9
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,080,011,25,1
Euro / Norwegian Krone10,02-0,16,01,2
Swiss Franc / Norwegian Krone9,120,110,63,7
Swedish Krona / Norwegian Krone0,930,01,4-5,2
British Pound / Norwegian Krone11,45-0,36,54,0
Danish Krone / Norwegian Krone1,340,06,01,2

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer