Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.
Morgenrapport – mandag 5 mai
- Vi tror Oslo Børs åpner ned 0,8%, eller innenfor intervallet [-1,2, -0,4]%.
Utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 07.02 i dag, og er ment for edukativt formål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er ned 0,7 % siden Oslo Børs stengte fredag, DAX futures som er ned 0,2 %, oljeprisen (Brent Blend) som er ned 4 % og USDNOK som er opp 0,6 %. Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i spådommen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 19 år, men han kan gjøre feil.
Roger Berntsen har eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten; Berkshire Hathaway Inc.
Verdens aksjemarkeder
- De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) steg 1,7 prosent i snitt fredag.
- S&P 500 Volatility falt 1,9 poeng, til 22,7.
- VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
- Dexcom Inc (16,2%), United Airlines Holdings Inc (7,1%), Franklin Resources Inc (7%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
- GoDaddy Inc (-8,4%), Motorola Solutions Inc (-7,5%), Take-Two Interactive Software Inc (-6,7%), endte på bunn.
- S&P 500 Volatility falt 1,9 poeng, til 22,7.
- Eurostoxx 600 endte opp 1,7 prosent fredag, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte opp 1,6 prosent i snitt.
- EUROSTOXX 50 Volatility index falt -1,9 poeng, til 20,5.
- VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
- EUROSTOXX 50 Volatility index falt -1,9 poeng, til 20,5.
- De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er ned -0,2 prosent i snitt mandag morgen.
I helgen var alles øyne rettet mot Omaha, Nebraska – et sted som én gang i året forvandles til verdens kanskje mest uformelle økonomiske maktsentrum. Der gikk den årlige generalforsamlingen i Berkshire Hathaway av stabelen, kjent som «Woodstock of Capitalism». Men årets møte ble noe helt spesielt. Warren Buffett, mannen som i over 60 år har ledet selskapet og samtidig lært millioner hvordan man tenker langsiktig, annonserte at stafettpinnen nå overleveres til Greg Abel.
Denne overgangen markerer slutten på en æra – og starten på en ny. Buffett, som fyller 95 år i august, har stått ved roret gjennom seks tiår preget av teknologiske skifter, kriger, kriser og revolusjoner i både finans og samfunn. Likevel har han levert avkastning langt utover det tenkbare, drevet av nøkternhet, disiplin og en bunnsolid forståelse av kapitalens psykologi.
Berkshire Hathaway er i dag blant verdens få selskaper med en markedsverdi på over 1000 milliarder dollar – og har samtidig nådd all-time high i en periode hvor mange amerikanske selskaper sliter. Dette er ikke bare et resultat av heldige investeringer. Det er et uttrykk for et lederskap tuftet på prinsipper: kjøp gode selskaper, betal en fornuftig pris, og la tiden gjøre resten.
Like viktig som de finansielle resultatene, var imidlertid Buffetts klare – men subtile – advarsel mot amerikansk tollpolitikk. Uten å nevne navn, sa han rett ut at det er en feil å gå til tollkrig mot 7,5 milliarder mennesker. For Buffett er det ikke isolasjon, men samarbeid som skaper velstand. Et budskap som står i skarp kontrast til den proteksjonistiske retorikken som preger deler av amerikansk politikk.
Hans formulering – å bidra til en «prosperous world» – er verdt å merke seg. Den reflekterer en dyp forståelse av at økonomisk fremgang er globalt koblet. USA kan ikke vokse i vakuum. Verdiskaping er ikke et nullsumspill.
I en tid hvor det er lett å la seg rive med av overskrifter og kortsiktige løsninger, blir Buffetts budskap viktigere enn noensinne. At han nå trekker seg tilbake, er et historisk øyeblikk. Men hans filosofi – og hans tro på samarbeid, ansvarlighet og sunn fornuft – vil leve videre, både i Berkshire Hathaway og blant millioner av investorer verden over. Spørsmålet er om vi som samfunn klarer å ta det til oss.
Renter, valuta og råvarer
- Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 59 dollar per fat.
- 1 USD koster i skrivende stund: 10,4 NOK; 9,61 SEK; 6,58 DKK og 0,88 EUR, mens 1 EUR koster: 11,8 NOK; 10,89 SEK og 7,46 DKK.
- Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,83 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,31).
- De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,27 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
- Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 3257 (5 % fra all-time high).
Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.
Få morgenrapportene sendt på e-post
Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.