Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.

Trumps ‘nye’ tollsatser

Stemningen på Wall Street surnet kraftig i etterhandelen, etter å ha vært god i ordinær handel. Investorene reagerte resolutt på Trumps “nye” tollsatser overfor USAs handelspartnere.

Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.

Morgenrapport – torsdag 3 april

  • Vi tror Oslo Børs åpner ned 1,5%, eller innenfor intervallet [-1,9, -1,1]%.

Vår spådom som er utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 06.59 i dag, er ment for edukativt formål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er ned 2,1 % siden Oslo Børs stengte onsdag, DAX futures som er ned 1,5 %, oljeprisen (Brent Blend) som er ned 1,4 % og USDNOK som er ned 0,3 %. Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i spådommen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 18 år, men han kan gjøre feil.

Roger Berntsen har eierinteresser i følgende selskaper nevnt i denne rapporten; Tesla Inc.

Verdens aksjemarkeder

  • De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) steg 1 prosent i snitt i går.
    • S&P 500 Volatility Index (VIX-indeksen) endte på 21,5 poeng.
      • VIX >25: Signaliserer frykt og usikkerhet.
      • VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
  • Leidos Holdings Inc (5,9%), Caesars Entertainment Inc (5,8%), Tesla Inc (5,3%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
  • Hershey Co (-3,3%), Altria Group Inc (-2,8%), Marketaxess Holdings Inc (-2,4%), endte på bunn.
  • Eurostoxx 600 endte ned -0,5 prosent i går, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte ned -1,3 prosent i snitt.
  • De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er ned -1 prosent i snitt torsdag morgen.

Stemningen på Wall Street surnet kraftig i etterhandelen, etter å ha vært god i ordinær handel. Investorene reagerte resolutt på Trumps “nye” tollsatser overfor USAs handelspartnere. Hvorvidt Trump vet hva han gjør, er det store spørsmålet – gitt at det nettopp er dette risiko egentlig handler om.

Trumps forventer nå at ett eller flere av landene som nå rammes av høyere tollsatser, raskt vil kutte sine tollbarrierer. Da vil Trump svare med en tilsvarende prosentvis nedtrapping av tollsatsene som nå er innført. Dette er en plausibel vei videre, men uansett vil deler av verdens kapitalstrømmer endre retning – i USAs disfavør. På lang sikt handler alt om tillit og samarbeid.

Kapitalstrømmer og naturens lover

Kapital har alltid beveget seg med en nesten biologisk presisjon. Som vann finner det laveste punkt, finner kapital de beste rammevilkårene – uavhengig av flagg og ideologi. Resultatet? Ikke nødvendigvis umiddelbar flukt, men en gradvis, strukturell endring i retningene på kapitalstrømmene. Og i motsetning til politiske vedtak, er slike skift vanskelige å reversere.

Trumps strategi later til å være at høyere tollsatser vil presse andre nasjoner til å åpne opp sine markeder. Hvis det lykkes, kan det gi USA kortsiktige gevinster. Men det krever en antagelse om at motpartene vil svare rasjonelt, og med svakere forhandlingskort. Den forutsetningen er langt fra sikker.

Mange land vil svare med mottiltak, og ikke minst: med politisk symbolikk. Når internasjonale relasjoner reduseres til transaksjoner og trusler, mister man det viktigste en nasjon kan bygge rundt seg i en usikker verden: tillit og langsiktige partnerskap.

Styrke og forbedring slår dominans og tvang

De mest suksessrike nasjonene – og selskapene – vinner ikke på å kvele sine konkurrenter, men på å overgå dem. Langsiktig verdiskaping bygger på samarbeid, respekt og kontinuerlig forbedring. Derfor er det naturlig å anta at det er mer strategisk å fremheve styrkene til sine handelspartnere enn å forsøke å presse dem i kne. Verdensøkonomien er ikke et nullsumspill, men et økosystem som belønner de som utvikler seg og skaper verdi for flere enn seg selv.

Renter, valuta og råvarer

  • Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 73,3 dollar per fat.
  • 1 USD koster i skrivende stund: 10,39 NOK; 9,86 SEK; 6,83 DKK og 0,92 EUR, mens 1 EUR koster: 11,3 NOK; 10,75 SEK og 7,46 DKK.
  • Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,81 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,06).
  • De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,32 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
  • Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 3140,3 (1 % fra all-time high).

Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Abonner
Gi meg beskjed
guest
0 Kommentarer
nyeste
eldste mest stemmer
Se alle kommentarer