Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.

Ny opptur for teknologiaksjene i USA

Fredagens snuoperasjon på Wall Street ble fulgt opp med et reelt løft mandag. Teknologiaksjene gjorde det aller best. Oppgangen kommer etter en svak periode for sektoren.

Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.

Morgenrapport – tirsdag 11 november

  • Vi tror Oslo Børs åpner opp 0,4%, eller innenfor intervallet [0, 0,8]%.

Utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 07.07 i dag, og er ment for edukativt formål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er opp 0,3 % siden Oslo Børs stengte mandag, DAX futures som er opp 0,2 %, oljeprisen (Brent Blend) som er opp 0,2 % og USDNOK som er ned 0,1 %. Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i prognosen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 19 år, men han kan gjøre feil.

Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.

Verdens aksjemarkeder

  • De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) steg 1,4 prosent i snitt i går.
    • S&P 500 Volatility index (VIX) falt 1,5 poeng, til 17,6.*
      • Palantir Technologies Inc (8,8%), Western Digital Corp (6,9%), Albemarle Corp (6,6%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
      • Centene Corp (-8,8%), Molina Healthcare Inc (-7,3%), Humana Inc (-5,4%), endte på bunn.
  • Eurostoxx 600 steg 1,4 prosent i går, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte opp 0,7 prosent i snitt.
    • EUROSTOXX 50 Volatility index (VIX) falt -2,9 poeng, til 18,5.*
  • De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er ned 0,3 prosent i snitt tirsdag morgen.

*VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.

Fredagens snuoperasjon på Wall Street ble fulgt opp med et reelt løft mandag. Det var for øvrig teknologiaksjene som gjorde det aller best. Oppgangen kommer etter en svak periode for sektoren. Om den positive trenden fortsetter utover uken, gjenstår å se.

En del av forklaringen kan være enigheten på Capitol Hill om et budsjettforlik som sikrer gjenåpning av offentlig sektor. Amerikanske indekser steg klart mer enn de europeiske og asiatiske, noe som tyder på at oppgangen var drevet av amerikanske forhold – og i stor grad av lettelse over politisk avklaring.

Det er en påminnelse om hvor følsomt markedet er for forutsigbarhet. Usikkerhet prises alltid inn. Når den fjernes, faller risikopremien – og kursene stiger. Mange investorer glemmer at markedet ofte reagerer mer på ikke så ille som fryktet enn på bedre enn håpet.

Teknologiaksjenes ledende rolle i oppgangen er også typisk. Etter en periode med korreksjon er det som regel de store, likvide vekstaksjene som får kapital først når risikoappetitten vender tilbake. Ikke nødvendigvis fordi inntjeningsutsiktene plutselig har blitt bedre, men fordi de fungerer som rask eksponering mot fremtidstro.

Renter, valuta og råvarer

  • Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 63,7 dollar per fat.
  • 1 USD koster i skrivende stund: 10,13 NOK; 9,51 SEK; 6,46 DKK og 0,86 EUR, mens 1 EUR koster: 11,7 NOK; 11 SEK og 7,47 DKK.
  • Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,59 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,11).
  • De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,29 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
  • Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 4127,7 (5 % fra all-time high).

Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Abonner
Gi meg beskjed
guest
0 Kommentarer
nyeste
eldste mest stemmer
Se alle kommentarer