Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.

Kan Nvidia løfte børsene til nye høyder?

Investorene sendte mange børsindekser til nye toppnoteringer i forrige uke, men ingen av disse var europeiske. Pilene på de asiatiske børsene peker alle nedover mandag.

Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.

Morgenrapport – mandag 18 mai

  • Vi tror Oslo Børs åpner opp 0,3%, eller innenfor intervallet [-0,1, 0,7]%.

Morgenrapporten er utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 06.45 i dag, og er ment for læringsformål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er ned 0,9 % siden Oslo Børs stengte fredag, DAX futures som er ned 1,2 %, oljeprisen (Brent Blend) som er opp 2,4 % og USDNOK som er ned 0,2 %.

Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i prognosen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 20 år, men han kan gjøre feil. Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.

Verdens aksjemarkeder

  • De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) falt 1,6 prosent i snitt fredag.
    • S&P 500 Volatility index (VIX) steg 1,2 poeng, til 18,4.*
      • Dexcom Inc (6,6%), Factset Research Systems Inc (6,4%), Workday Inc (5,3%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
      • Corning Inc (-7,9%), Coinbase Global (-7,8%), Ford Motor Co (-7,5%), endte på bunn.
  • Eurostoxx 600 falt 1,5 prosent fredag, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte opp 0,2 prosent i snitt.
    • EUROSTOXX 50 Volatility index (VIX) steg 1,1 poeng, til 22,3.*
  • De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er ned 0,8 prosent i snitt mandag morgen.

*VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.

Pilene på de asiatiske børsene peker alle nedover mandag. Dermed er det ingen drahjelp å få fra den regionen i dag. Investorene sendte mange børsindekser til nye toppnoteringer i forrige uke, men ingen av disse var europeiske. Dette gjaldt både S&P 500, Nasdaq-indeksen, Nikkei 225 (Japan) og Kospi-indeksen (Sør-Korea). I tillegg steg Dow Jones Industrial Average til over 50 000 poeng, før den falt noe tilbake på fredag.

Dow Jones-indeksen og Nikkei 225 er for øvrig to indekser som er prisvektede, i motsetning til de fleste andre. Det innebærer at selskapene med høyest aksjekurs blant dem som inngår i de respektive indeksene, veier tyngst. De fleste andre indeksers vekting styres av markedsverdien. Dow Jones-indeksen, hvis opprinnelse stammer fra 1800-tallet, har opp gjennom årene klart å opprettholde sin relevans, selv om S&P 500 er den dominerende indeksen i verden. Det er også verdt å nevne at Dow Jones-indeksen historisk har vært dominert av industriselskaper, men i den senere tid har flere av de aller største teknologiselskapene tatt stadig større plass, deriblant Nvidia, Apple, Microsoft og Amazon.

Førstnevnte er ventet å prege nyhetsbildet denne uken, da det slipper sine tall for første kvartal på onsdag. Det er ventet sterke tall, gitt signalene om stadig større investeringer innen AI og AI-infrastruktur (datasentre). Hvorvidt tallene vil overgå markedets forventninger, gjenstår derimot å se.

Renter, valuta og råvarer

  • Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 111 dollar per fat.
  • 1 USD koster i skrivende stund: 9,31 NOK; 9,45 SEK; 6,43 DKK og 0,86 EUR, mens 1 EUR koster: 10,8 NOK; 10,99 SEK og 7,47 DKK.
  • Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 4,1 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,63).
  • De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,49 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
  • Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 4539,7 (18 % fra all-time high).

Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Abonner
Gi meg beskjed
guest
0 Kommentarer
nyeste
eldste mest stemmer
Se alle kommentarer