Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.
Morgenrapport – fredag 15 mai
- Vi tror Oslo Børs åpner ned flatt, eller innenfor intervallet [-0,4, 0,4]%.
Morgenrapporten er utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 07.04 i dag, og er ment for læringsformål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er opp 1,1 % siden Oslo Børs stengte onsdag, DAX futures som er opp 0,1 %, oljeprisen (Brent Blend) som er ned 1 % og USDNOK som er opp 1,5 %.
Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i prognosen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 20 år, men han kan gjøre feil. Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.
Verdens aksjemarkeder
- De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) steg 0,8 prosent i snitt i går.
- S&P 500 Volatility index (VIX) falt 0,6 poeng, til 17,3.*
- Cisco Systems Inc (13,4%), J.B. Hunt Transport Services Inc (7,1%), Applovin Corp (7%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
- Biogen Inc (-6,4%), Qualcomm Inc (-6,1%), CBRE Group Inc (-5,8%), endte på bunn.
- S&P 500 Volatility index (VIX) falt 0,6 poeng, til 17,3.*
- Eurostoxx 600 steg 0,8 prosent onsdag, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte opp 0,4 prosent i snitt.
- EUROSTOXX 50 Volatility index (VIX) falt -0,7 poeng, til 21,2.*
- De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er ned 1,2 prosent i snitt fredag morgen.
*VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
Toppmøtet mellom USA og Kina går nå mot slutten, et toppmøte som det har vært knyttet stor spenning til både fra et geopolitisk ståsted og ikke minst et økonomisk ståsted. Nyhetsstrømmen så langt har handlet om Taiwan, Iran, teknologi, energi og handel. Et mer åpent Kina for amerikanske selskaper har blitt signalisert, i alle fall intensjonen om det. Taiwan-spørsmålet har også blitt løftet frem, dog uten videre diskusjoner.
Kobbelet av amerikanske toppledere, med Nvidias Jensen Huang i spissen, har bidratt til å gjøre toppmøtet mellom verdens to mektigste ledere til kanskje historiens mest innflytelsesrike. Når alt kommer til alt – et lands evne til å tiltrekke seg de smarteste hodene er nøkkelen for langsiktig suksess. Om andre land og regioner vil klare å snu denne strømmen av menneskelig kapital i sin favør, gjenstår å se.
Investorene sendte aksjene på Wall Street opp torsdag, mens pilene i Asia peker nedover i dag. De europeiske børsene derimot var stengt torsdag og skal i dag diskontere nyhetsstrømmen fra USA/Kina-møtet.
Renter, valuta og råvarer
- Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 107 dollar per fat.
- 1 USD koster i skrivende stund: 9,3 NOK; 9,43 SEK; 6,41 DKK og 0,86 EUR, mens 1 EUR koster: 10,8 NOK; 10,98 SEK og 7,47 DKK.
- Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 4,05 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,53).
- De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,47 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
- Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 4600,1 (17 % fra all-time high).
Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.
Få morgenrapportene sendt på e-post
Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.