Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.
Morgenrapport – torsdag 2 oktober
- Vi tror Oslo Børs åpner opp 0,3%, eller innenfor intervallet [-0,1, 0,7]%.
Utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 07.17 i dag, og er ment for edukativt formål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er opp 0,6 % siden Oslo Børs stengte onsdag, DAX futures som er opp 0,5 %, oljeprisen (Brent Blend) som er opp 0,3 % og USDNOK som er opp 0,1 %. Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i prognosen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 19 år, men han kan gjøre feil.
Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.
Verdens aksjemarkeder
- De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) steg 0,3 prosent i snitt i går.
- S&P 500 Volatility index (VIX) steg 0,1 poeng, til 16,3.*
- AES Corp (16,8%), Biogen Inc (10,1%), Thermo Fisher Scientific Inc (9,4%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
- Corteva Inc (-9,1%), News Corp Class B (-6%), News Corp Class A (-5,7%), endte på bunn.
- S&P 500 Volatility index (VIX) steg 0,1 poeng, til 16,3.*
- Eurostoxx 600 steg 1,2 prosent i går, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte opp 1,5 prosent i snitt.
- EUROSTOXX 50 Volatility index (VIX) falt 0,2 poeng, til 16,5.*
- De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er opp 1,8 prosent i snitt torsdag morgen.
*VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
Investorene sendte børsene videre oppover onsdag, og flere av de ledende indeksene i Asia, Europa og USA noterte nye all-time highs. Det skjer til tross for at deler av det amerikanske statsapparatet er stengt ned, som følge av budsjettuenigheter i Kongressen. At markedet ser gjennom en slik politisk fastlåst situasjon, sier mye om hva som egentlig driver kursene akkurat nå: forventningene om lavere renter.
Svake jobbtall fra ADP bidro paradoksalt nok til oppgangen. Logikken er enkel: et svakere arbeidsmarked øker sannsynligheten for at sentralbanken vil kutte renten. Men her balanserer investorene på en knivsegg. Deler av oppgangen hviler dermed på at Fed treffer med presisjon – nok kutt til å holde økonomien flytende.
Helsesektoren ledet an i går, til tross for at den i 2025 har vært under hardt politisk press. En mulig vending her kan få store ringvirkninger, spesielt for Europa, hvor tunge selskaper innen legemidler og biotek utgjør en betydelig del av børsene. Dersom kapital igjen begynner å søke seg til denne sektoren, kan det gi europeiske aksjer et etterlengtet løft i forhold til amerikanske, som i stor grad er drevet av teknologiaksjer.
Renter, valuta og råvarer
- Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 65,7 dollar per fat.
- 1 USD koster i skrivende stund: 9,92 NOK; 9,38 SEK; 6,36 DKK og 0,85 EUR, mens 1 EUR koster: 11,6 NOK; 11 SEK og 7,47 DKK.
- Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,55 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,11).
- De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,35 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
- Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 3869 (All-time high).
Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.
Få morgenrapportene sendt på e-post
Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.