Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.

Begrenset handlingsrom for Israel og Iran?

Den væpnede konflikten mellom Israel og Iran har dominert nyhetsbildet gjennom helgen, men oljeprisen har likevel holdt seg relativt stabil rundt nivåene fra fredag.

Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.

Morgenrapport – mandag 16 juni

  • Vi tror Oslo Børs åpner opp 0,3%, eller innenfor intervallet [-0,1, 0,7]%.

Utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 07.00 i dag, og er ment for edukativt formål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er opp 0,1 % siden Oslo Børs stengte fredag, DAX futures som er ned 0,1 %, oljeprisen (Brent Blend) som er opp 0,6 % og USDNOK som er ned 0,1 %. Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i spådommen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 19 år, men han kan gjøre feil.

Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.

Verdens aksjemarkeder

  • De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) falt -1,5 prosent i snitt i fredag.
    • VIX indeksen – S&P 500 Volatility index, steg 2,8 poeng, til 20,8.
      • VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
    • Oracle Corp (7,7%), CF Industries Holdings Inc (6,5%), Bunge Global SA (5,7%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
    • Corpay Inc (-7,7%), Caesars Entertainment Inc (-6,4%), Monolithic Power Systems Inc (-6,3%), endte på bunn.
  • Eurostoxx 600 endte relativt flatt fredag, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) falt 0,5 prosent i snitt.
    • VIX indeksen – EUROSTOXX 50 Volatility index, steg 2,4 poeng, til 21,7.
      • VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
  • De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er opp 0,4 prosent i snitt mandag morgen.

Den væpnede konflikten mellom Israel og Iran har dominert nyhetsbildet gjennom helgen, men oljeprisen har likevel holdt seg relativt stabil rundt nivåene fra fredag.

Donald Trump har antydet at en avtale mellom partene kan være innen rekkevidde, men foreløpig er det ingen konkrete tegn til bevegelse i den retningen. Det er likevel rimelig å anta at det jobbes intenst – i alle fall fra amerikansk side – med å forhindre ytterligere eskalering.

Spillteoretisk sett har Israel og Iran trolig et begrenset handlingsrom, nettopp fordi flere indirekte, men langt mektigere aktører (bl.a. USA, Russland, Kina og Saudi-Arabia) har egne interesser i konflikten. Det strategiske landskapet er trangt, og ingen av partene ønsker å tape ansikt. Dette kan bidra til en fastlåst situasjon, der risikoen for eskalering forblir reell, selv om direkte markedsreaksjoner uteblir.

For investorer er dette en påminnelse om at fravær av volatilitet ikke nødvendigvis betyr fravær av risiko – særlig i energisektoren, forsvar og geopolitisk sensitive markeder.

Foruten de geopolitiske spenningene i Midtøsten, vil denne uken i stor grad også handle om rentepolitikk. Både den amerikanske (Fed), britiske (BoE), svenske (Riksbanken) og norske (Norges Bank) sentralbanken avholder rentemøte denne uken, noe som har potensial til å bevege både aksjemarkedene og valutamarkedene.

Renter, valuta og råvarer

  • Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 74,9 dollar per fat.
  • 1 USD koster i skrivende stund: 9,91 NOK; 9,51 SEK; 6,47 DKK og 0,87 EUR, mens 1 EUR koster: 11,4 NOK; 10,98 SEK og 7,46 DKK.
  • Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,97 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,43).
  • De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,28 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
  • Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 3427,8 (All-time high).

Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Abonner
Gi meg beskjed
guest
3 Kommentarer
nyeste
eldste mest stemmer
Se alle kommentarer
Jan Fredrik
Jan Fredrik
16. juni 2025 12:06

Hei Roger,

VIX-indeksen gir et speilbilde på hvor mange investorer som til enhver tid er villig til å sikre seg mot fremtidige svingninger. Jo høyere VIX handler, desto større implisitt risiko er det for svingninger.(Nordnet)

1) Bruker du grafen sett over alle år eller bare noen år bak i tid?
2) Temperaturen i markedet. Kan det gi merverdi for Nordnets kunder å angi om VIX er noe over eller under sitt historiske snitt? EMA200 50 dager for å angi to betydningsfulle trend snitt til alle tider.
Mvh,
Jan Fredrik

Jan Fredrik
Jan Fredrik
Svar på  Roger Berntsen
18. juni 2025 12:35

Flott!
Ha en fin dag.
Mvh,
Jan Fredrik