Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.
Morgenrapporten

Resultatsesongen for Q2 står for tur

Roger Berntsen · 9. juli 2026 kl. 05:40
Blogg: Morgenrapporten - nøytral kurs

Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.


Morgenrapport - torsdag 9 juli

  • Vi tror Oslo Børs åpner opp 0,1%, eller innenfor intervallet [-0,4, 0,6]%.

Morgenrapporten er utarbeidet av Roger Berntsen - analytiker i Nordnet, klokken 07.10 i dag, og er ment for læringsformål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er opp 0,4 % siden Oslo Børs stengte onsdag, DAX futures som er opp 0,3 %, oljeprisen (Brent Blend) som er ned 1,1 % og USDNOK som er ned 0,3 %.

Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i prognosen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 20 år, men han kan gjøre feil.

Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.

Verdens aksjemarkeder

  • De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) falt 0,5 prosent i snitt i går.

    • S&P 500 Volatility index (VIX) steg 0,8 poeng, til 16,9.*

      • Akamai Technologies Inc (10,7%), Arista Networks Inc (8,8%), Super Micro Computer Inc (7,3%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.

      • Synchrony Financial (-9,6%), Moderna Inc (-7,5%), Smurfit WestRock PLC (-6,5%), endte på bunn.

  • Eurostoxx 600 falt 1,6 prosent i går, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte ned 1 prosent i snitt.

    • EUROSTOXX 50 Volatility index (VIX) steg 3,5 poeng, til 20,3.*

  • De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er opp 0,2 prosent i snitt torsdag morgen.

*VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.


Juli måned er nå godt i gang – en måned som historisk sett har levert solid avkastning i aksjemarkedet. Hvorvidt årets utgave vil følge i samme spor gjenstår imidlertid å se, ettersom fornyede geopolitiske spenninger i Midtøsten har bidratt til økt volatilitet og aksjefall verden over.

Her har den norske børsen markert seg som et av få unntak. Dette synliggjør en velkjent markedsmekanisme: Siden Oslo Børs er tungt vektet mot energi og råvarer, fungerer den ofte som en naturlig motvekt (hedge) når globale konflikter presser oljeprisen oppover og skaper uro på andre internasjonale børser.

Midt i dette urolige makrobildet har resultatsesongen for andre kvartal startet. Det er likevel først fra og med neste uke at denne for alvor er ventet å påvirke sentimentet i markedet. Da legger flere av de store, globale finansgigantene frem sine tall – deriblant JPMorgan Chase, Wells Fargo, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs og Morgan Stanley.

Signalene fra disse bankene er viktigere enn de fleste andre indikatorer, gitt deres enorme globale tilstedeværelse. De fungerer i praksis som økonomiens temperaturmåler. Rapportene deres vil gi kritiske svar på om de høye rentene for alvor har begynt å tære på forbrukernes motstandskraft og bedriftenes investeringsvilje, eller om den økonomiske grunnmuren fortsatt holder stand.

Samtidig er det naturlig å anta at selskaper innenfor mer tradisjonelle industrier og sektorer vil kunne påvirke markedet i større grad denne sesongen. Mange av disse har vist en oppløftende resultatutvikling de siste kvartalene: Om selskapenes massive investeringer innen kunstig intelligens (AI) vil kaste av seg mer enn ventet, er det store spørsmålet analytikere og investorer er opptatt av.

Vi har lagt bak oss en lengre periode der selskaper har blitt belønnet på børsen utelukkende basert på AI-visjoner og fremtidstro. Nå krever imidlertid markedet å se konkrete marginforbedringer og kontantstrømmer. Dersom de teknologitunge vekstaksjene ikke klarer å bevise at AI-satsingen slår ut på bunnlinjen, er det høyst sannsynlig at investorene vil søke tilflukt i nettopp de mer tradisjonelle industriene som kan vise til dokumentert og stabil inntjening.


Renter, valuta og råvarer

  • Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 78,8 dollar per fat.

  • 1 USD koster i skrivende stund: 9,75 NOK; 9,68 SEK; 6,54 DKK og 0,87 EUR, mens 1 EUR koster: 11,1 NOK; 11,06 SEK og 7,48 DKK.

  • Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 4,21 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,58).

  • De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,25 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).

  • Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 4068,1 (26 % fra all-time high), mens sølvprisen (Silver Spot) står i 58,1 (51 % fra all-time high).

Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.


Abonner her

Skriv inn e-posten din her for å få morgenrapporten rett i innboksen.


Logg inn for å like dette innlegget

blog-author-41261
Roger Berntsen