Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.
Morgenrapport – mandag 11 mai
- Vi tror Oslo Børs åpner opp 0,3%, eller innenfor intervallet [-0,2, 0,8]%.
Morgenrapporten er utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 07.17 i dag, og er ment for læringsformål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er ned 0,1 % siden Oslo Børs stengte fredag, DAX futures som er ned 0,4 %, oljeprisen (Brent Blend) som er opp 4,1 % og USDNOK som er uendret.
Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i prognosen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 20 år, men han kan gjøre feil. Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.
Verdens aksjemarkeder
- De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) steg 0,8 prosent i snitt fredag.
- S&P 500 Volatility index (VIX) steg 0,1 poeng, til 17,2.*
- Akamai Technologies Inc (26,6%), Sandisk Corp (16,6%), Micron Technology Inc (15,5%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
- Mettler-toledo International Inc (-14,8%), Motorola Solutions Inc (-11,4%), Expedia Group Inc (-9%), endte på bunn.
- S&P 500 Volatility index (VIX) steg 0,1 poeng, til 17,2.*
- Eurostoxx 600 falt 0,7 prosent fredag, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte ned 0,8 prosent i snitt.
- EUROSTOXX 50 Volatility index (VIX) steg 0,4 poeng, til 22,4.*
- De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er opp 0,5 prosent i snitt mandag morgen.
*VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
De amerikanske børsindeksene, med S&P 500 og Nasdaq 100 i spissen, steg til nye toppnoteringer (all-time high) fredag, til tross for manglende fremskritt i fredsforhandlingene mellom USA og Iran. Situasjonen i Midtøsten forblir tilsynelatende uavklart inntil videre. Det ligger for øvrig i kortene at en løsning kan komme på plass i kjølvannet av denne ukens toppmøte mellom USA og Kina. Trump og Xi Jinping møtes onsdag og torsdag – et toppmøte som potensielt kan løse mange geopolitiske floker, men ingenting er sikkert.
Kinas innflytelse overfor Iran, og ikke minst Russland, vil etter alt å dømme prege møtets undertone; et møte som når alt kommer til alt vil handle om teknologi og tilgang på avanserte brikker fra Nvidia og AMD. Kina er i dag avskåret fra det ypperste av vestlig teknologi, men en lettelse i restriksjonene kan komme i bytte mot bidrag som leder til geopolitisk avspenning, samt friere flyt av sjeldne jordarter – en industri som domineres av Kina, og som er særdeles viktig for teknologi- og forsvarsindustrien verden over.
De asiatiske børsene gikk i ulike retninger mandag, selv om den sørkoreanske børsen steg markant. Hovedindeksen i Sør-Korea (KOSPI-indeksen) domineres av selskaper som SK Hynix og Samsung, som har blitt løftet til uante høyder grunnet en eventyrlig etterspørsel etter minnebrikker – brikker som har blitt en sjelden mangelvare. Minnebrikker utgjør en vital del av datasenterindustrien. Hvorvidt det er tilgangen på minnebrikker som setter en stopper for investeringsbølgen innenfor datasentre, gjenstår å se. De europeiske børsene er ikke ventet å stige fra start i dag, med unntak av den norske, som kan tenkes å løftes av høyere oljepriser. Europa og Kina er samlet sett blant dem som rammes hardest av høye oljepriser.
Renter, valuta og råvarer
- Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 105,6 dollar per fat.
- 1 USD koster i skrivende stund: 9,2 NOK; 9,26 SEK; 6,36 DKK og 0,85 EUR, mens 1 EUR koster: 10,8 NOK; 10,88 SEK og 7,47 DKK.
- Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,92 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,39).
- De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,45 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
- Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 4673,2 (15 % fra all-time high).
Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.
Få morgenrapportene sendt på e-post
Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.