Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.

Har Trump overspilt sine kort?

Det ble en ordentlig kald dusj for Trump i går, i alle fall fra aksjemarkedets perspektiv. Russell 2000-indeksen, som består av små og mellomstore selskapaer falt hele 6,6 prosent.

Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllendedisclaimer.

Morgenrapport – fredag 4 april

  • Vi tror Oslo Børs åpner ned 0,7%, eller innenfor intervallet [-1,1, -0,3]%.

Vår spådom som er utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 06.43 i dag, er ment for edukativt formål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er ned 1,7 % siden Oslo Børs stengte torsdag, DAX futures som er ned 0,9 %, oljeprisen (Brent Blend) som er ned 0,8 % og USDNOK som er opp 0,5 %. Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i spådommen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 18 år, men han kan gjøre feil.

Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.

Verdens aksjemarkeder

  • De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) falt -5,4 prosent i snitt i går.
    • S&P 500 Volatility (VIX) steg 8,5 poeng, til 30.
      • VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
    • Lamb Weston Holdings Inc (10%), Molina Healthcare Inc (7,5%), Centene Corp (5,9%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
    • Dell Technologies Inc (-19%), Western Digital Corp (-18,3%), Best Buy Co Inc (-17,8%), endte på bunn.
  • Eurostoxx 600 endte ned -2,6 prosent i går, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte ned -2,7 prosent i snitt.
    • EUROSTOXX 50 Volatility index (VIX) steg 4,2 poeng, til 25,5.
  • De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er ned -2,2 prosent i snitt fredag morgen.

Det ble en ordentlig kald dusj for Trump i går, i alle fall fra aksjemarkedets perspektiv. Russell 2000-indeksen, som i all hovedsak består av små og mellomstore amerikanske selskaper, falt hele 6,6 prosent. Denne indeksen er kanskje viktigere enn andre for Trump i disse dager, gitt at disse selskapene representerer bredden i amerikansk innenlandsøkonomi. Hvorvidt Trump har overspilt sine kort hva gjelder økonomisk press på sine handelspartnere, gjenstår å se.

Skulle en eller flere store handelspartnere komme til forhandlingsbordet og foreslå store kutt i sine tollsatser, vil Trump ta det som en seier. Om ikke, kan det interne presset på Trump øke. Når alt kommer til alt, handler det for ethvert land eller region om å tiltrekke seg kapital fra omverdenen – både fysisk og menneskelig. Det er dette som har vært USAs største konkurransfortrinn historisk.

Russell 2000-indeksen falt 6,6 prosent

Det ble en tung dag på Wall Street torsdag, særlig for små og mellomstore selskaper. Russell 2000-indeksen falt hele 6,6 prosent – den kraftigste nedgangen på én dag siden mars 2020. Fallet skjer samtidig som usikkerheten tiltar rundt president Trumps hardhendte linje i handelspolitikken.

Russell 2000 reflekterer utviklingen til rundt 2 000 mindre amerikanske selskaper, og blir ofte betraktet som en temperaturmåler på helsetilstanden i amerikansk innenlandsøkonomi. I motsetning til S&P 500, som domineres av globale giganter som Apple og Microsoft, representerer Russell 2000 virksomheter som er tett knyttet til amerikanske husholdninger, småbedrifter og lokal sysselsetting.

– Når Russell faller så kraftig, er det et signal om at investorene vurderer vekstutsiktene for amerikansk økonomi som svakere, særlig på hjemmebane. Og det skjer samtidig som tilliten til Trumps evne til å manøvrere internasjonale handelsforhold er i ferd med å svekkes.

Presset øker på Trumps

Trump har i flere år brukt trusler om toll og handelsrestriksjoner som pressmiddel mot internasjonale handelspartnere. Strategien har i enkelte tilfeller gitt raske resultater, men spørsmålet flere stiller seg nå, er om han har strukket strikken for langt.

Dersom store handelspartnere som Kina eller EU skulle imøtekomme krav om omfattende tollkutt, kan Trump vise til politiske seire. Men om slike gjennomslag uteblir, kan den negative effekten på amerikanske bedrifter, særlig de små og mellomstore bli betydelige.

USAs evne til å tiltrekke seg kapital?

På lengre sikt er det ikke bare handelsbalanser og tollsatser som står på spill. Det handler om noe mer grunnleggende: USAs evne til å tiltrekke seg kapital – både finansiell og menneskelig.

Gjennom over et århundre har USA vært et sentrum for innovasjon, talent og risikovillig kapital. Stabilitet, forutsigbare rammevilkår og institusjonell tillit har gjort landet til verdens foretrukne investeringsmål. Hvis dette bildet endres – enten som følge av geopolitisk friksjon, svekkede allianser eller uforutsigbar politikk – kan kapitalstrømmer begynne å lete etter andre havner.

Renter, valuta og råvarer

  • Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 69,4 dollar per fat.
  • 1 USD koster i skrivende stund: 10,34 NOK; 9,76 SEK; 6,73 DKK og 0,9 EUR, mens 1 EUR koster: 11,5 NOK; 10,83 SEK og 7,46 DKK.
  • Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,63 er lavere enn tiårs renten, som står i 3,98).
  • De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,28 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
  • Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 3103,2 (2 % fra all-time high).

Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Abonner
Gi meg beskjed
guest
1 Kommentar
nyeste
eldste mest stemmer
Se alle kommentarer
Even
Even
04.04.2025 08:23

Roger Berntsen mener Trump har overspilt kortene sine, Dette er jo er spill i følge Trump. Han har lagt mye prestisje i dette så dette, så er ikke så lett for han å snu. Alle venter på hvilke reaksjoner handelspartnere kommer med, men kanskje er det markedet internt i USA som skal gjøre jobben, og det beste er å sitte rolig og være tålmodig?
Kanskje er det det vi er vitne til?
Null reaksjon fra verdens ledere annet enn å trå vannet?