WebTV Investtech uke 21 – 2025 #SBNOR
I ukens WebTV ser vi på Oslo Børs og Sparebanken Norge, som er blant Investtechs norske Tradingidéer denne uken. Vi er også innom S&P 500, Stockholmsbørsen og Københavns Fondsbørs.
Twitter: @espengronstad
Morgenrapport 19. mai
Det ble en positiv utvikling i markedet fredag, og Hovedindeksen endte på 1566 poeng, noe som er en oppgang på 1.2 prosent. Uken som helhet, ga en oppgang på 4.0 prosent. Dette var den femte dag på rad indeksen steg, og den siste måneden har indeksen steget hele 11.7 prosent.
Hovedindeksen har brutt opp gjennom den tidligere motstanden ved 1240-1244 poeng, har steget til nytt rekordnivå og ligger ved taket av en stigende trendkanal på mellomlang sikt. Det kortsiktige momentumet er sterkt positivt, og uten motstand kan kursene gå lett videre. Den årlige stigningstakten i trendkanalen ligger på åtte prosent, og brudd opp gjennom taket vil signalisere en raskere stigningstakt fremover.
Den svært raske oppgangen etter kurssjokket fra begynnelsen av april gjør volatiliteten og risikoen høyere enn normalt.
Investtechs kortsiktige optimismeindeks har steget fra 21 til 76 poeng på bare fem uker. Vi kan ikke huske sist vi så en tilsvarende rask økning i hausseindeksen, og den indikerer nå at rundt tre av fire kortsiktige investorer er positive til Oslo Børs. De langsiktige investorene har også blitt mer positive, med en økning av optimismeandelen fra 31 til 60 siden tidlig i april. Hausseindeksene indikerer at det nå er en klar overvekt av optimister blant investorene på Oslo Børs.
Også innsiderne er langt mer positive enn de pleier. Styremedlemmer, direktører og andre innsidere har rapportert 63 handler den siste måneden. Kjøpsandelen var 94 prosent, noe som er godt over gjennomsnittet for det siste året. Vi må tilbake til februar i fjor for å finne like positive innsidere.
Konklusjon: Oslo Børs anses positiv på mellomlang sikt (1-6 måneder). Vi anbefaler langsiktige investorer å være investert i markedet hele tiden.
Skrevet av analytiker Fredrik Dahl Bråten
Ukens aksje: Sparebanken Norge
Sparebanken Norge er resultatet av at Sparebanken Sør og Sparebanken Vest slo seg sammen den 2. mai i år. Den historiske kursen er kopiert fra Sparebanken Sør. Sparebanken Norge viser en stigende trendkanal på mellomlang sikt etter at investorene de siste tre årene stadig har gått oppover i pris for å kjøpe seg opp i banken. Stigende trender indikerer en økende optimisme i markedet og følger ofte av sterke resultater og gode framtidsutsikter for bedriften. Torsdag presset investorene ekstra sterkt på, noe som sendte kursen opp gjennom taket av trendkanalen. Et nytt kjøpssignal ble med det utløst. Sterkt positivt momentum styrker aksjen på kort sikt, og en videre oppgang indikeres. Sparebanken Norge er positiv på innsidehandler etter at styrets nestleder Magne Morken, via Dobbel Emm AS, kjøpte aksjer for 366.000 kroner den 15. mai.
Skrevet av forskningssjef Geir Linløkken
Følg dine aksjer med Investtech hos Nordnet >>
Analysene er utarbeidet av Investtech.com AS (“Investtech”) i henhold til Investtechs retningslinjer og disclaimer. Analysene skal anses som inspirasjonskilde og markedsføring, og bygger på kilder som Investtech anser som troverdige. Investtech garanterer ikke fullstendigheten eller riktigheten av analysen. Eventuell eksponering i henhold til signalene som fremkommer i analysene står fullt og helt for investors regning og risiko. Investtech er ikke ansvarlig for noe tap, verken direkte eller indirekte, som oppstår som en følge av bruk av Investtechs analyser. Opplysninger om eventuelle interessekonflikter vil alltid fremgå av analysen. Ytterligere informasjon om Investtechs analyser finnes på www.investtech.com/disclaimer