Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.
Morgenrapport – torsdag 22 januar
- Vi tror Oslo Børs åpner opp 0,8%, eller innenfor intervallet [0,4, 1,2]%.
Utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 07.11 i dag, og er ment for edukativt formål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er opp 0,5 % siden Oslo Børs stengte onsdag, DAX futures som er opp 1 %, oljeprisen (Brent Blend) som er opp 0,2 % og USDNOK som er ned 0,3 %. Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i prognosen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 19 år, men han kan gjøre feil.
Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.
Verdens aksjemarkeder
- De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) steg 1,4 prosent i snitt i går.
- S&P 500 Volatility index (VIX) falt 3,2 poeng, til 16,9.*
- Moderna Inc (15,8%), Intel Corp (11,7%), Sandisk Corp (10,6%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
- Applovin Corp (-5,8%), Kraft Heinz Co (-5,7%), Oracle Corp (-3,4%), endte på bunn.
- S&P 500 Volatility index (VIX) falt 3,2 poeng, til 16,9.*
- Eurostoxx 600 endte flatt i går, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) steg 0,1 prosent i snitt.
- EUROSTOXX 50 Volatility index (VIX) falt -1,3 poeng, til 18,7.*
- De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er opp 0,7 prosent i snitt torsdag morgen.
*VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
Aksjene på Wall Street steg markant i går kveld. Oppgangen var særlig tydelig blant små og mellomstore selskaper. Investorene lot seg berolige av at president Trump tonet ned retorikken knyttet til Grønland da han talte i Davos. I tillegg ble nylig varslede tolløkninger på et utvalg land, inkludert de nordiske, trukket tilbake. Samlet sett reduserer dette den politiske risikoen og gir økt forutsigbarhet for kapitalmarkedene.
Det er derfor naturlig å anta at stemningen på de europeiske børsene vil ta seg opp i dag, og potensielt også i dagene som kommer. Samtidig vil utviklingen fremover i stor grad påvirkes av pågående resultatsesong og publisering av viktige makrotall.
I dag offentliggjøres Feds foretrukne inflasjonsmål, PCE-tallene, som gir et viktig bilde av prisutviklingen i amerikansk økonomi og kan påvirke forventningene til rentekutt. Videre legger selskaper som Intel og GE Aerospace frem sine resultater for fjerde kvartal.
Det avholdes også rentemøte i Norges Bank torsdag. Selv om utfallet har begrenset betydning for globale kapitalstrømmer, er det viktig for norske renter, kronekursen og forventningene i hjemmemarkedet. Det er for øvrig bred enighet om at styringsrenten ikke vil bli endret denne gangen.
Renter, valuta og råvarer
- Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 65,2 dollar per fat.
- 1 USD koster i skrivende stund: 9,95 NOK; 9,09 SEK; 6,39 DKK og 0,86 EUR, mens 1 EUR koster: 11,6 NOK; 10,63 SEK og 7,47 DKK.
- Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,6 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,25).
- De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,34 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
- Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 4820,8 (All-time high).
Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.
Få morgenrapportene sendt på e-post
Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.