I denne episoden er Mads tilbake sammen med vinnerne av “Årets spare- og investeringsprofil 2024” og “Årets finfluencer 2024”, begge stemt fram og kåret av Nordnet under AksjeNorge sitt arrangement i høst.
De to er Thomas Nielsen og Pål Ringholm henholdvis, veteraner i #pengepodden. Sammen diskuterer de investeringsstrategi, samt den økende interessen for sparing, investering og aksjehandel som har vokst i Norge de siste årene.
Økende interesse for aksjer
Pål uttrykker glede over den økte interessen for aksjer og påpeker hvordan denne hobbyen kan berike livet. “Det er en fantastisk hobby – den tvinger deg til å følge med på utviklingen i verden,” sier han.
Selv om hobbyen gir innsikt, kan den også være en følelsesmessig berg-og-dalbane når markedene svinger. Thomas legger til at aksjemarkedet har blitt mer tilgjengelig for mange etter pandemien, ettersom folk har hatt mer tid til å lære om investering.

Ærlighet i fondsforvaltning
Thomas fremhever viktigheten av å være transparent som fondsforvalter. “Det er utrolig viktig å være ærlig med seg selv,” sier han. Han understreker at man må erkjenne egne feil og bruke tilbakemeldinger for å forbedre seg.
Pål påpeker at forvaltere må ha en sterk lidenskap for arbeidet sitt og være oppriktige i kommunikasjonen for å bygge tillit. Med økende bruk av sosiale medier har åpenhet blitt en nødvendighet i finansverdenen.
Bygging av en allværsportefølje
Når temaet dreier seg om å bygge en allværsportefølje, deler gjestene sine beste råd. Pål mener at man aldri bør ha mindre enn 20 % av porteføljen i aksjer, selv i høy alder. “Det er den eneste gratis lunsjen i finans,” forklarer han.
Thomas foretrekker en aksjeintensiv tilnærming kombinert med en intern likviditetsbuffer. Begge er enige om at diversifisering er nøkkelen til en robust portefølje.
Avslutningsvis understreker ekspertene at finansverdenen stadig er i utvikling, og at det er viktig å være godt informert og åpen for nye trender og teknologier. “Suksess i aksjemarkedet handler om å ta informerte valg og være komfortabel med dem,” konkluderer Thomas.