I denne episoden av #pengepodden har Bjørn Erik fått besøk av Øyvind Fjell, forvalter i DNB Grønt Norden. Tema er om vi ser tendenser til en ESG-boble. Fremtidsutsiktene til selskaper som NEL og Quantafuel blir også diskutert.
DNB Grønt Norden er det beste nordiske aksjefondet siste 3 og 5 årene, og har 5 av 5 stjerner hos Morningstar.

Investeringsstrategi og top picks
(fra 08:54) Øyvind forteller at han har tatt med seg investeringsstrategien fra hans tid i Delphi, som baserer seg på en kombinasjon av trend- og fundamental analyse.
Han kjøper aksjer som er i en stigende trend, og som ser attraktive ut fra nøkkeltall som for eksempel lønnsomhet og vekst.
Fondet har ekskludert kull og olje. Bjørn Erik spør om risikoen i fondet øker når man utelukker en hel sektor.
De 5 største aksjepostene i fondet gjennomgås: Novo Nordisk, Vestas Wind Systems, Essity Aktiebolag, Genmab og DSV Panalpina.
Har vi en boble i ESG-aksjer?
(fra 30:09) Øyvind forteller om hvordan han og teamet jobber med å identifisere de grønne selskapene tidlig.
Frykter du en boble i deler av dette ESG-segmentet pga den rekordhøye prisingen av ESG-aksjer, spør Bjørn Erik. Øyvind mener det er vel mye eufori knyttet til deler av ESG-segmentet, men han vil ikke definere det som en boble. Myndighetene i mange land, spesielt i EU, satser mye på det grønne skiftet, og dette vil de grønne selskapene tjene på.
NEL, Quantafuel, Aker Offshore Wind, Aker Carbone Capture
(fra 44:17) Bjørn Erik er overrasket over at DNB Grønt Norden både har NEL og Quantafuel i porteføljen – aksjer som synes veldig luftig priset. Øyvind forklarer resonnementet bak disse to investeringene. I korthet er dette tematiske veddemål med betydelig oppside i et nytt voksende grønt marked, men samtidig høy risiko.
Aker Offshore Wind, Aker Carbone Capture omtales også.
Sjekk ut forrige episode av #pengepodden: Ny prismodell for fond & kildeskatt på investeringskonto