Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.

#pengepodden – Bitcoin-duell #2: Torkel Rogstad vs. Lasse Meholm

Vil kryptovaluta bli en viktig aktivaklasse i fremtiden? Eller er alt «shitcoins» som kun er egnet som spekulasjonsobjekt? Duellantene er Torkel Rogstad, Bitcoin-entusiast og medgrunnlegger i Bare Bitcoin, og Lasse Meholm, som bl.a. har vært konsulent for Norges Bank i deres tilnærming til digitale valutaer.

Programleder Bjørn Erik ber Torkel nevne tre gode grunner til at krypto og Bitcoin er kommet for å bli . og vil bli gode investeringer. Etterpå lister Lasse opp tre argumenter for det motsatte.

Torkel: Bitcoin kan sammenlignes med jomfrufødselen

Torkel starter:
1. Knapphet: Det vil aldri finnes mer enn 21 millioner bitcoin. Staten bruker penger som en full sjømann. Før eller siden må det si stopp!
2. Åpenhet og nøytralitet: Bitcoin er internettpenger. De beste egenskapene ved internett er åpenhet og nøytralitet. Alle kan delta, og uten å spørre noen om lov.
3. Desentralisert: Bitcoin er et alternativ til staten. Vi lever i en tid hvor staten ser ut til å ha umettelig kontrollbehov. Bitcoin representerer en motvekt til dette!

Lasse: Bitcoin skal til null en eller annen gang

Lasses tre motargumenter er:
1. Det er usosialt å spekulere i proof of work krypto som Bitcoin.Det forbrukes enorme mengder strøm i en tid der verden skriker etter mer energi til produktive aktiviteter.
2. All krypto verdi, inkludert Bitcoin, skal til null en eller annen gang i fremtiden.  Kun spekulative formål.
3. Kvante-maskiner kommer om ikke lenge til å bli generelle og programmerbare. Det kan bety at alle Bitcoin kan bli både slettet og/eller stjålet.

På slutten diskuteres ulike måter å få kryptoeksponering. Enten via Nordnet eller via en krypto-markedsplass som tilbyr “fysiske Bitcoin”. 


Abonner via RSS

Abonner via Acast

Abonner via iTunes

Abonner via Spotify

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Abonner
Gi meg beskjed
guest
0 Kommentarer
nyeste
eldste mest stemmer
Se alle kommentarer