Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.
Morgenrapport – tirsdag 29 juli.
- Vi tror Oslo Børs åpner opp 0,2%, eller innenfor intervallet [-0,2, 0,6]%.
Utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 06.56 i dag, og er ment for edukativt formål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er uendret siden Oslo Børs stengte mandag, DAX futures som er opp 0,2 %, oljeprisen (Brent Blend) som er opp 0,2 % og USDNOK som er opp 0,4 %. Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i prognosen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 19 år, men han kan gjøre feil.
Roger Berntsen har eierinteresser i følgende selskaper nevnt i denne rapporten; Advanced Micro Devices Inc.
Verdens aksjemarkeder
- De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) endte flatt i snitt i går.
- S&P 500 Volatility steg 0,1 poeng, til 15.
- VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
- Super Micro Computer Inc (10,2%), Advanced Micro Devices Inc (4,3%), Diamondback Energy Inc (4,1%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
- Albemarle Corp (-10,7%), Revvity Inc (-8,3%), Centene Corp (-5,4%), endte på bunn.
- S&P 500 Volatility steg 0,1 poeng, til 15.
- Eurostoxx 600 falt 0,2 prosent i går, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte ned 0,2 prosent i snitt.
- EUROSTOXX 50 Volatility index falt -0,6 poeng, til 17,2.
- VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
- EUROSTOXX 50 Volatility index falt -0,6 poeng, til 17,2.
- De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er ned 0,3 prosent i snitt tirsdag morgen.
Nasdaq-indeksen steg til ny all-time high i går, drevet av bred oppgang for AI-relaterte selskaper. Den amerikanske teknologiindeksen nærmer seg tosifret avkastning for året, til tross for en vinter og vår preget av renteuro og geopolitisk usikkerhet. Likevel er det utviklingen utenfor USA som tiltrekker seg mest oppmerksomhet.
Flere europeiske og asiatiske børser – inkludert DAX, Oslo Børs og Helsinki – har så langt i 2025 levert høyere avkastning enn Nasdaq-indeksen. Dette skjer parallelt med en kraftig økning i infrastrukturinvesteringer, særlig i Europa.
Etter tiår med svak kapitaltilførsel til europeiske aksjer, kan det være i ferd med å skje et skifte. Europas industripolitikk, kombinert med økt geopolitisk risikobevissthet og behov for strategisk autonomi, gjør regionen mer attraktiv for både offentlig og privat kapital. Det kan i neste omgang styrke inntjeningsutsiktene for europeiske selskaper og gjøre markedene mer interessante for globale investorer.
Det betyr ikke at USA mister sin posisjon som verdens finansiell stormakt. De største amerikanske teknologiselskapene er i dag mer globale enn noen gang, og vil fortsette å høste vekst fra utviklingen utenfor hjemmemarkedet. Men et mer geografisk balansert investeringsbilde er i ferd med å tegne seg – der kapital i større grad følger realøkonomiske investeringer, og ikke bare teknologinarrativer. Spørsmålet er ikke om Wall Street mister grepet, men om Europa, gjennom økt reindustrialiseringsvilje og fysisk kapitaloppbygging, endelig er i ferd med å tiltrekke seg sin rettmessige del av den globale investeringskapitalen.
Renter, valuta og råvarer
- Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 69,2 dollar per fat.
- 1 USD koster i skrivende stund: 10,2 NOK; 9,62 SEK; 6,44 DKK og 0,86 EUR, mens 1 EUR koster: 11,8 NOK; 11,14 SEK og 7,46 DKK.
- Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,92 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,4).
- De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,44 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
- Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 3316,3 (3 % fra all-time high).
Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.
Få morgenrapportene sendt på e-post
Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.