Halvårsstatistikk for første halvår 2026: Nordnet-kundene gjør rokeringer i den geopolitiske stormen

Kortversjonen
- Geopolitisk omveltning: Dramatisk eskalering i Midtøsten og usikkerhet rundt Hormuzstredet førte til at investorer solgte tradisjonelle olje- og råvareaksjer til fordel for maritim sikkerhet og forsvarsindustri.
- Disiplinert aksjehandel: Private investorer sikret gevinster i oljegiganter og råvareaksjer etter prisstigning, og kjøpte aksjer som hadde falt kraftig.
- Store selskapshendelser: Fisjonen av Kongsberg Gruppen skapte enorm handelsaktivitet, og SpaceX-noteringen markerte en historisk mulighet for europeiske privatpersoner å tegne seg direkte i en amerikansk IPO.
- Fondsmarkedsskifte: Investorer rebalanserte porteføljer ved å selge underpresterende aktive fond og nisjefond, og flyttet kapital til brede, kostnadseffektive indeksfond og bedre presterende rentefond.
Oppsummert med hjelp av AI, kvalitetssikret av redaksjonen.
Dramatisk eskalering i Midtøsten, historiske råvarepriser og en banebrytende romfartsnotering har snudd opp-ned på porteføljene til Nordnets kunder det første halvåret av 2026. Private investorer har vist ekstrem disiplin ved å sikre gevinster på kurstopper, selge underpresterende fond, kjøpe aksjer som har falt mye og flokke seg rundt bredere fond.
Dramatisk eskalering i Midtøsten, historiske råvarepriser og en banebrytende romfartsnotering har snudd opp-ned på porteføljene til Nordnets kunder det første halvåret av 2026. Private investorer har vist ekstrem disiplin ved å sikre gevinster på kurstopper, selge underpresterende fond, kjøpe aksjer som har falt mye og flokke seg rundt bredere fond.
Aksjemarkedet: Oljegiganter dundrer ut mens forsvars- og maritim industri kjøpes opp
Det første halvåret av 2026 har vært sterkt preget av en dramatisk eskalering i den geopolitiske situasjonen. Konflikten i Midtøsten og den påfølgende usikkerheten og blokaderisikoen rundt det strategisk viktige Hormuzstredet skapte voldsom volatilitet i energimarkedene. Dette utløste en koordinert rotasjon blant investorene på Oslo Børs, der tradisjonell olje, gass og sykliske råvarer ble byttet ut med maritim sikkerhet, nasjonal infrastruktur og defensiv stabilitet.
Uroen rundt Hormuzstredet har snudd opp-ned på risikovurderingen det siste halvåret. Vi ser en markant tendens til at personkunder valgte å ta gevinst i de store, tradisjonelle oljegigantene som Vår Energi, Equinor og Aker BP, som alle ligger tungt på salgstoppen.
Andre råvaregiganter som Yara, Norsk Hydro og Elkem er også å finne på salgslistene. Gevinstsikring i Norsk Hydro og Yara, etter tiårshøye kursnoteringer, fremstår som svært fornuftig etter at gjødsel- og aluminiumsprisene gikk til himmels sammen med oljeprisen. Dette viser at kundene er ekstremt bevisste på hvordan sykliske aksjer fungerer i praksis, og at de tør å ta gevinst når markedet er på topp.
I tillegg til de aller største kjempene som ofte dominerer listene, ser vi også betydelig kjøpsinteresse i selskaper som DNB Bank og Tomra Systems. Den eksplosive handelen i Tomra skyldes i stor grad det massive kursfallet den 24. april, hvor aksjen raste 25 prosent på en enkelt dag. Etter dette krakket eksploderte kjøpsinteressen, og antall eiere i aksjen skjøt i været.
Kongsberg-fisjon skapte enorm aktivitet
April og mai var i stor grad dominert av en av de viktigste selskapshendelsene på Oslo Børs i år: fisjonen av Kongsberg Maritime fra teknologi- og forsvarskonsernet Kongsberg Gruppen. Transaksjonen genererte eksepsjonelt høy handelsaktivitet og sementerte Kongsbergs posisjon som et av de tettest fulgte og mest eide selskapene på Oslo Børs blant norske personkunder.
Kongsberg Maritime har som følge av splitten raskt etablert seg som en folkeaksje, og begge selskapene okkuperer henholdsvis første- og fjerdeplassen på nettokjøpslisten for halvåret, men siden fisjonen ligger de på første og andre plass. Siden fisjonen fant sted har personkundene nettokjøpt Kongsberg Maritime for i underkant av 700 millioner kroner, mens moderselskapet Kongsberg Gruppen har opplevd et nettokjøp på over 500 millioner kroner.
Historisk SpaceX-feber blant personkunder
Til tross for at den ikke kom med på den offisielle topplisten for hele halvåret, har det vært et historisk halvår for internasjonale børsnoteringer. For første gang kunne europeiske privatpersoner tegne seg direkte i en amerikansk børsnotering – og det i verdens hittil største IPO, Elon Musks SpaceX.
Interessen var enorm, og bare i Norge var det over 10 000 kunder som tegnet seg i noteringen. Aksjen steg om lag 30 prosent på sin første handelsdag, og var på det meste oppe i nesten 220 dollar før den korrigerte ned igjen til rundt 160 dollar i slutten av Q2. Kundene har imidlertid fortsatt å laste opp i etterkant, og SpaceX er den mest kjøpte enkeltaksjen på plattformen blant investorer siden selve noteringsdagen, med et nettokjøp på i underkant av 240 millioner kroner.
Aksjer: Topplisten for H1 2026
Topp nettokjøpte aksjer | Topp nettosolgte aksjer |
|---|---|
Kongsberg Maritime | Vår Energi |
DNB Bank | Frontline |
Norwegian Air Shuttle | Equinor |
Kongsberg Gruppen | Aker BP |
BlueNord | Höeg Autoliners |
Tomra Systems | MPC Container Ships |
Vend Marketplaces | Yara International |
Circio Holding | Norsk Hydro |
Metso | Elkem |
SED Energy Holdings | DOF group |
Fondsmarkedet: Selektiv rebalansering i høyrente og rotasjon ut av teknologi
I fondsmarkedet ser vi en tilsvarende defensiv posisjonering, men her preges listene særlig av store interne omrokeringer innenfor rentefond og en generell nedvekting av nisjemandater som gull og forsvar. Samtidig har det blitt en tydelig trend at kundene straffer aktivt forvaltede fond som underpresterer mot sin respektive indeks.
Det har vært et tøft halvår for enkelte aktive forvaltere. Hverken den mangeårige folkefavoritten DNB Teknologi, First Global Focus eller Skagen Global har klart å levere mot indeksen sin, og de straffes derfor hardt av kundene på salgslistene.
Fond som spisser seg inn mot kun USA fortsetter også salgstrenden fra fjoråret med både JPM USA Technology og Nordnet USA Indeks litt lengre ned på topp 10 salgslisten.
Blant de mest kjøpte fondene troner brede, kostnadseffektive alternativer som Nordnet Norge Indeks, KLP AksjeGlobal Indeks og Nordnet Global Indeks på topp. Disse suppleres av tematiske innslag som DNB Nuclear Energy, samt en solid vekst i emerging markets. Spesielt asiatiske markeder som Sør-Korea og Taiwan har vist knallsterk utvikling i år, noe som reflekteres i kundenes kjøpsmønster.
Prisbevisst milepæl for teknologifond
Til tross for at Nordnet Teknologi Indeks ikke preger den akkumulerte kjøpstoppen for hele halvåret, markerte juni et historisk skille for de to mest populære teknologifondene på plattformen.
Vi så tendenser til det allerede i mai, men nå har det kulminert i en historisk milepæl. Det er første gang at DNB Teknologi og Nordnet Teknologi Indeks befinner seg på helt motsatte sider av kjøps- og salgslistene, etter at de historisk sett alltid har beveget seg hånd i hånd. At Nordnets eget indeksfond topper kjøpslisten samtidig som DNB opplever nettosalg, er et klart bevis på at kundene våre har blitt langt mer bevisste på sammenhengen mellom avkastningshistorikk og pris og kanskje foretrekker indeks.
Skjerpet fokus på kvalitet i rentemarkedet
Den interne rotasjonen har vært en tydelig rød tråd gjennom renteporteføljene hele halvåret. Tallene viser klare tegn til at kundene aktivt bytter ut rentefond basert på hvilke forvaltere som presterer best for øyeblikket.
Kundene følger ekstremt godt med på den historiske avkastningen og flytter pengene deretter. Det er likevel viktig å minne om at historisk avkastning aldri er noen garanti for fremtiden. Rentefond har aktive mandater som etter min mening er mer komplekse enn tradisjonelle aksjefond. Mye avhenger av rente og likviditetsrisikoen forvalteren tar, og man ser ofte ikke hvilke rentefond som virkelig leverer før det oppstår reelle kriser i kredittmarkedet.
Dette selektive skiftet gjenspeiles tydelig på listene. Mens profilerte fond som Alfred Berg Nordic High Yield (opp 6,45 % siste år) og First Global High Yield (opp 6,72 % siste år) må tåle store nedsalg, strømmer kapitalen i stedet inn i Heimdal Høyrente Pluss og Heimdal Høyrente (opp 10,07% siste år).
Oppsummert viser det første halvåret at norske personkunder agerer både raskt, disiplinert og profesjonelt når rystelsene treffer markedet.
Fond: Topplisten for H1 2026
Topp nettokjøpte fond | Topp nettosolgte fond |
|---|---|
Nordnet Norge Indeks | DNB Teknologi Indeks |
Nordnet Global Indeks | First Global Focus |
Heimdal Høyrente Pluss | Finserve Global Defence & Sec |
Heimdal Utbytte | Alfred Berg Nordic High Yield |
KLP AksjeGlobal Indeks | Fondsfinans Utbytte |
DNB Nuclear Energy | Franklin Gold and Prec Mtls |
KLP AksjeFremvoksende Markeder Indeks | JPM US Technology |
Nordnet Emerging Markets Indeks | Nordnet USA Indeks |
JPM Korea Equity | First High Yield |
Nordnet One Offensiv | Skagen Global B |
Fint å vite.
Innlegget er utarbeidet for informasjonsformål og er derfor ikke ment som investeringsrådgivning. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Finansielle instrumenter kan både stige og falle i verdi. Det er en risiko for at du ikke får tilbake de investerte pengene. Før du investerer i fond eller aksjer bør du lese nøkkelinformasjon som er tilgjengelige på produktsidene på nordnet.no.