Denne morgenrapporten er ment som generell informasjon og skal ikke tolkes som investeringsråd. Hensikten er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene for å fremme forståelse og kunnskap om disse områdene. Se utfyllende disclaimer.
Morgenrapport – onsdag 10 desember
- Vi tror Oslo Børs åpner flatt, eller innenfor intervallet [-0,4, 0,4]%.
Utarbeidet av Roger Berntsen – analytiker i Nordnet, klokken 07.06 i dag, og er ment for edukativt formål og baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag (historiske tall), deriblant S&P 500 futures som er ned 0,2 % siden Oslo Børs stengte tirsdag, DAX futures som er ned 0,2 %, oljeprisen (Brent Blend) som er opp 0,2 % og USDNOK som er opp 0,1 %. Kursdrivende nyheter (resultater el.) fra selskapene som inngår i Oslo Børs er ikke hensyntatt i prognosen. Roger Berntsen har gitt ut denne morgenrapporten uavbrutt i 19 år, men han kan gjøre feil.
Roger Berntsen har ingen eierinteresser i selskaper nevnt i denne rapporten.
Verdens aksjemarkeder
- De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) falt 0,1 prosent i snitt i går.
- S&P 500 Volatility index (VIX) steg 0,3 poeng, til 16,9.*
- Newmont Corporation (5,7%), Applovin Corp (5,1%), Apollo Global Management Inc (4,7%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
- Autozone Inc (-7,2%), Campbell’s Co (-5,2%), JPMorgan Chase & Co (-4,7%), endte på bunn.
- S&P 500 Volatility index (VIX) steg 0,3 poeng, til 16,9.*
- Eurostoxx 600 falt 0,1 prosent i går, mens de ledende børsindeksene i Norden (OMXS30, OBX, OMXH25 og OMXC20) endte ned 0,2 prosent i snitt.
- EUROSTOXX 50 Volatility index (VIX) endte på 16,1 poeng i går.*
- De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er ned 0,2 prosent i snitt onsdag morgen.
*VIX > 25: Signaliserer frykt og usikkerhet. VIX <15: Indikerer stabilitet og optimisme.
Mini-korreksjonen fra november ser nå ut til å være bak oss, godt hjulpet av forventninger om en mer foroverlent amerikansk sentralbank. I dag får vi svaret på om disse forventningene har vært rasjonelle. Dersom Fed lar renten stå og samtidig unnlater å signalisere tydelige kutt i 2026, ligger det an til skuffelse i markedet.
Investorene ser i praksis for seg et goldilocks-scenario: at sentralbanken kan senke renten flere ganger, i små og kontrollerte steg, uten at inflasjonen tar seg opp – samtidig som vekstutsiktene bedres. Om dette faktisk er mulig, gjenstår å se. Det vi derimot vet, er at dagens Fed-møte etter alt å dømme blir det mest spenningsladede på lang tid.
Det er ikke selve rentevedtaket som gjør dagen viktig, men tolkningen. Prisene i markedet ligger nå på et nivå der selv små nyanser i språket kan påvirke aksjekursene betydelig. Fed trenger bare å justere tonefallet marginalt for å endre hvordan investorer ser fremover.
Kort oppsummert: Markedet står med høye forventninger og minimal feilmargin. De kommende timene handler like mye om hva Fed sier som om hva Fed gjør — og om dette harmonerer med investorfortellingen som allerede er priset inn.
Renter, valuta og råvarer
- Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 62 dollar per fat.
- 1 USD koster i skrivende stund: 10,15 NOK; 9,37 SEK; 6,42 DKK og 0,86 EUR, mens 1 EUR koster: 11,8 NOK; 10,89 SEK og 7,47 DKK.
- Rentekurven i USA er normalisert (toårs renten, som står i 3,61 er lavere enn tiårs renten, som står i 4,18).
- De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,26 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).
- Gull (Gold Spot), som handles i USD per troy uns, står i 4211,1 (4 % fra all-time high).
Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.
Få morgenrapportene sendt på e-post
Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.