Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.

Nå lanserer vi valutakonto på Investeringskonto Zero!

jordklode

Mange av våre mest aktive kunder har ønsket seg større kontroll på valutahåndteringen i Investeringskonto Zero 💬 Det har vi lyttet til. Nå lanserer vi valutakonto for Investeringskonto Zero – en løsning som gir deg mer fleksibilitet, lavere kostnader og bedre kontroll når du handler utenlandske aksjer og fond.

Et stort steg for aktive investorer

Med valutakonto kan du holde kontanter i opptil seks ulike valutaer: NOK, USD, EUR, CAD, SEK og DKK på din Investeringskonto Zero. Det betyr at du slipper automatisk veksling mellom kroner og utenlandsk valuta ved hver handel 💵 og dermed unngår unødvendige kostnader når du handler utenlandske verdipapirer.

Løsningen er den første av sitt slag i Norge, og et viktig steg i arbeidet med å gi kundene våre de samme verktøyene som profesjonelle investorer bruker. Tidligere i år lanserte vi blant annet algoritmisk handel, førhandel i USA og tilgang til ni nye markeder. Valutakonto på Investeringskonto Zero er neste naturlige steg i den utviklingen.

Mer kostnadseffektiv handel i utenlandske aksjer

For kunder som handler ofte, særlig intradag, kan valutakonto gi en tydelig kostnadsbesparelse. Ved å handle direkte i den aktuelle valutaen unngår du automatisk veksling, så lenge eventuell negativ saldo nulles ut før børsdagen avsluttes kl. 22.00⏰

Du kan også veksle direkte mellom valutaer, for eksempel fra dollar til euro, uten omveien via norske kroner. Det reduserer både antall vekslinger og kostnader. Utenlandske utbytter kan dessuten bli stående i lokal valuta, klare for nye investeringer når du selv ønsker💰

Skattefordelene består

Investeringskonto Zero er kjent for fleksibiliteten og den utsatte beskatningen ved kjøp og salg ⏳ Valutakonto endrer ikke på dette. Valutagevinst og -tap inngår i kontoens samlede resultat, men utløser ikke løpende skatt – akkurat som før⚖️

Du får altså både fordelene med utsatt skatt og en mer profesjonell og kostnadseffektiv måte å handle i utenlandske valutaer på.

For hvem?

Valutakonto på Investeringskonto Zero tilbys til kunder i segmentene Private Banking (minimum 2,5 millioner kroner i kapital) og Active Trader (minimum 100 handler per måned).

✅ For å ta i bruk tjenesten kreves det godkjent kredittavtale, avtale om valutakonto, og bestått kunnskapstest for både belåning og valutakonto

I korte trekk

✦ Tilgjengelige valutaer: NOK, USD, EUR, CAD, SEK og DKK

✦ Pris: Kostnadsfritt å opprette og eie

✦ Manuell veksling: 0,075 %

✦ Automatisk veksling: 0,25 % (utføres kun ved negativ saldo etter kl. 22.00)

✦ Skatt: Valutagevinst og -tap inngår i kontoens samlede resultat, men utløser ikke løpende skatt

ℹ️ Om Investeringskonto Zero (IKZ)

Investeringskonto Zero er et forsikringsprodukt levert av Nordnet Livsforsikring AS. Kontotypen gir investorer stor fleksibilitet til å handle et bredt utvalg aksjer, fond og børsnoterte produkter (ETFer), med utsatt skatt på avkastning.

✨Oppsummert

Med valutakonto på Investeringskonto Zero gjør vi det enklere, mer fleksibelt og mer kostnadseffektivt for aktive investorer å handle i utenlandske verdipapirer 🌍 Du får mer kontroll over valutavekslingen, uten å gi slipp på fordelene som gjør Investeringskonto Zero unik.

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Abonner
Gi meg beskjed
guest
2 Kommentarer
nyeste
eldste mest stemmer
Se alle kommentarer
QPR
QPR
20.10.2025 10:44

Hvorfor avgrense dette til Private Banking og Active Trader? Valutaveksling spiser mye avkastning på verdipapirer og instrumenter i utenlandsk valuta, og er en bøyg for å bygge f.eks kombinerte aksje og rente etf porteføljer, som Zero ellers har gode forutsetninger for.