Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.

WebTV Investtech uke 48 – 2024 #PROT

Denne artikkelen er fra samarbeidspartneren vår.

WebTV Investtech uke 48 – 2024 #PROT

I ukens WebTV ser vi på Oslo Børs og Protector Forsikring, som ligger i Investtechs norske modellportefølje. Vi er også innom S&P 500, Stockholmsbørsen og Københavns Fondsbørs.

Arkiv WebTV >>

Twitter: @espengronstad

Morgenrapport 25. november

Det ble en svak stigning i markedet fredag, og Hovedindeksen endte på 1469 poeng, noe som er en oppgang på 0.3 prosent. Uken som helhet ga en oppgang på 1.6 prosent. Dette var den fjerde dag på rad indeksen steg.

Hovedindeksen utløste et kjøpssignal på økende volum ved bruddet opp gjennom motstanden rundt 1460 poeng i en rektangelformasjon. Foreløpig er bruddet ganske marginalt, og indeksen har flere ganger tidligere reagert ned igjen etter små brudd, så det er litt tidlig å fastslå at dette er en langsiktig, positiv endring. Indeksen ligger imidlertid fra før i en stigende trendkanal, og en videre oppgang innenfor den indikeres. Ved reaksjoner tilbake er det støtte fra 1460 og nedover mot rundt 1380 poeng.

Investtechs kortsiktige og langsiktige optimismeindekser (hausseindeksene) ligger på henholdsvis 42 og 43 poeng og indikerer en overvekt av pessimister blant både de kortsiktige og de langsiktige investorene på børsen. At hausseindeksene er såpass lave, og divergerer fra det positive tekniske bildet for Hovedindeksen, indikerer at markedet er ganske skjørt. Det er et fåtall store aksjer som har dratt indeksen, mens majoriteten av aksjene har utviklet seg negativt de siste månedene.

Styremedlemmer, direktører og andre innsidere har rapportert 120 handler den siste måneden, etter høy aktivitet de siste ukene. Siste måned var 88 prosent av handlene kjøp, noe som er godt over gjennomsnittet for hele det siste året. En stor overvekt av innsidere sender positive signaler ved kjøp av aksjer i egen bedrift.

Konklusjon: Oslo Børs anses svakt positiv på mellomlang sikt (1-6 måneder). Vi anbefaler langsiktige investorer å være investert i markedet hele tiden.

Skrevet av analytiker Fredrik Dahl Bråten

Ukens aksje: Protector Forsikring

Protector Forsikringligger i en stigende trendkanal etter at investorene over lang tid stadig har gått oppover i pris for å kjøpe seg inn i aksjen. I slutten av oktober presset ekstra positive investorer aksjen opp gjennom motstanden ved 260 kroner, og kursen gikk til nytt rekordnivå. Det er nå ingen motstand i kursgrafen, og Protector kan gå raskt videre. Statistisk har aksjer som har brutt klart over alle tidligere motstandsnivåer, fortsatt å gjøre det sterkt, og de har i snitt slått referanseindeksen med 10,1 prosentpoeng annualisert,les mer her.
Protector er negativ på innsidehandler etter to salg i slutten av oktober, men beholdes likevel i porteføljen da innsidesalg bare er svakt statistisk negativt. De som ønsker et forsikringsselskap som er positivt på innsidehandler, kan vurdere å bytte til Storebrand. Da må man samtidig være klar over at volatiliteten er vesentlig lavere (7 prosent for STB versus 12 for PROT), og at man dermed får lavere antatt oppside, samt at storselskaper som STB statistisk underpresterer i perioden rundt nyttår. Fond forvaltet av Investtech eier aksjer i selskapet.Klikk her for mer informasjon >>

Skrevet av forskningssjef Geir Linløkken

Følg dine aksjer med Investtech hos Nordnet >>

Analysene er utarbeidet av Investtech.com AS (“Investtech”) i henhold til Investtechs retningslinjer og disclaimer. Analysene skal anses som inspirasjonskilde og markedsføring, og bygger på kilder som Investtech anser som troverdige. Investtech garanterer ikke fullstendigheten eller riktigheten av analysen. Eventuell eksponering i henhold til signalene som fremkommer i analysene står fullt og helt for investors regning og risiko. Investtech er ikke ansvarlig for noe tap, verken direkte eller indirekte, som oppstår som en følge av bruk av Investtechs analyser. Opplysninger om eventuelle interessekonflikter vil alltid fremgå av analysen. Ytterligere informasjon om Investtechs analyser finnes på www.investtech.com/disclaimer

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Abonner
Gi meg beskjed
guest
0 Kommentarer
nyeste
eldste mest stemmer
Se alle kommentarer