Oslo Børs: Rolig start i vente. Svake amerikanske nøkkeltall skremte investorene i USA

Oslo Børs, eller OBX indeksen, steg 0,9 prosent onsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) endte ned mellom 0,1 og 0,3 prosent. Lakseselskapene, med Mowi i spissen, ledet an børsoppgangen her hjemme i går, mens svake amerikanske makrotall (Retail sales) skremte investorene i USA

Vi tror Oslo Børs åpner flatt i dag, eller innenfor intervallet [-0,1, 0,1]%.

Roger Berntsen, analytiker i Nordnet Bank

Lakseaksjene viste vei på Oslo Børs

Oslo Børs, eller OBX indeksen, steg 0,9 prosent onsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) endte ned mellom 0,1 og 0,3 prosent. Lakseselskapene, med Mowi i spissen, ledet an børsoppgangen her hjemme i går, mens svake amerikanske makrotall (Retail sales) skremte investorene i USA.

Det er for øvrig viktig å være klar over at hele 2/3 av amerikanske økonomi drives av innenlandsk konsum, derfor er utviklingstrekkene i Retail sales-tallene svært viktige. Handelskrigen mellom USA og Kina har foreløpig ikke skremt den jevne amerikanske konsumenten, men gårsdagens svake tall kan være et varsel på endringer i så måte.

Når det er sagt, positive selskapsresultater, både tirsdag og onsdag, har hjulpet på den generelle stemningen på verdens børser. Det skal for øvrig sies at resultatsesongen har så vidt startet, derfor kan mye skje de kommende dagene. Alcoa, en av verdens største aluminiumsprodusenter, i likhet med Norsk Hydro, leverte isolert sett, svake tall for 3. kvartal i går, dog disse var bedre enn ventet. Det er naturlig å anta at Hydro aksjen kan dra nytte av det i dag.

Oljeprisen er lite endret fra gårsdagens nivåer. Oljeprisen er for øvrig under press pga. svake globale vekstutsikter. Gitt at Saudi Arabia skal børsnotere deler sitt statlige oljeselskap (Aramco) venter markedet at OPEC og dets samarbeidspartnere (deriblant Russland) vil gjøre det de kan for å stabilisere oljeprisen de neste årene. .

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

[mailpoet_form id=”2″]

UTVALGTE NØKKELTALL
BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index8150,9-3,010,3
Oslo Børs Benchmark Index8870,8-1,911,0
OMX Stockholm 30 Index1 6770,07,919,1
OMX Helsinki 254 0440,0-0,99,7
OMX Copenhagen 201 0310,013,115,6
Frankfurt DAX Index12 6700,37,620,0
Dow Jones Industrial Average27 002-0,14,715,8
NASDAQ Composite8 124-0,36,322,4
S&P 5002 990-0,26,419,3
NIKKEI 225 INDEX22 4890,1-0,312,4
HANG SENG INDEX26 8210,65,33,8
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator58,9-0,2-27,98,9
Aluminum Future 3 Months1 728-0,1-14,5-6,8
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot48,012,2-12,7-15,5
Gold Spot Indicator1 489-0,121,516,1
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,170,012,66,2
Euro / Norwegian Krone10,160,07,82,7
Swiss Franc / Norwegian Krone9,230,112,35,0
Swedish Krona / Norwegian Krone0,940,02,6-3,9
British Pound / Norwegian Krone11,74-0,19,36,6
Danish Krone / Norwegian Krone1,360,17,62,6

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer