Oslo Børs: Oppgang i vente, men usikkerheten blant investorene er stor

Oslo Børs, eller OBX indeksen, falt hele 1,5 prosent mandag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) endte marginalt ned.

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner opp 0,2%, eller innenfor intervallet [0, 0,3]%.

Roger Berntsen, Analytiker i Nordnet Bank

Handelsavtalen mellom USA og Kina ikke signert likevel?

Oslo Børs, eller OBX indeksen, falt hele 1,5 prosent mandag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) endte marginalt ned. Den plutselige pessimismen skyldes at fredagens delvise handelsavtale mellom USA og Kina skal, ifølge kinesiske myndigheter, ikke være signert. Kina ønsker for øvrig å forhandle videre frem mot 15. desember for å lande avtalen.

Oljeprisen, som er en god temperaturmåler på utviklingen i verdensøkonomien, reagerte ned over en dollar på disse meldingene, noe som var med på å forsterket børsfallet her hjemme i går. Når det er sagt, denne uken starter en ny rapporteringssesong, dermed får markedet, eller investorene, mer håndfaste bevis på markedets reelle styrke. Det er naturlig å anta at handelskrigen, som fremdeles er uavklart, vil prege selskapenes kommentarer hva angår framtidsutsikter, slik de har gjort de seneste kvartalene.

Tallene for tredje kvartal, som nå skal leveres, har en tendens til å gi mer volatile markeder enn ellers, da forekomsten av negative resultatvarsler er større i tredje kvartal enn de andre kvartalene.

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

[mailpoet_form id=”2″]

UTVALGTE NØKKELTALL
BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index801-1,5-3,58,3
Oslo Børs Benchmark Index875-1,2-2,19,4
OMX Stockholm 30 Index1 6530,07,617,3
OMX Helsinki 254 0040,00,58,6
OMX Copenhagen 201 0290,015,015,4
Frankfurt DAX Index12 487-0,28,418,3
Dow Jones Industrial Average26 787-0,16,814,8
NASDAQ Composite8 049-0,17,421,3
S&P 5002 966-0,18,318,3
NIKKEI 225 INDEX22 1930,0-2,210,9
HANG SENG INDEX26 506-0,12,72,6
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator58,9-0,6-28,08,7
Primary Aluminium future: 3 Months1 719-0,2-15,3-7,2
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot42,80,0-22,2-24,7
Gold Spot Indicator1 4940,122,516,5
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,110,111,45,5
Euro / Norwegian Krone10,050,16,41,5
Swiss Franc / Norwegian Krone9,140,110,73,9
Swedish Krona / Norwegian Krone0,930,01,9-5,0
British Pound / Norwegian Krone11,510,17,54,5
Danish Krone / Norwegian Krone1,350,16,41,5

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer