Gå til hovedinnhold
Nettleseren du benytter deg av, støttes ikke lenger av Nordnet. Klikk her for å se hvilke nettlesere vi støtter og anbefaler at du bruker.

Globalt børsrally etter oppløftende inflasjonstall

Svake amerikanske inflasjonstall nesten satte fyr på Wall Street tirsdag. Russell 2000-indeksen steg hele 5,4 prosent, etterfulgt av Nasdaq Composite med 2,4 %, S&P 500 med 1,9 %.

Disclaimer: Det er viktig å påpeke at denne børskommentaren er ment som generell informasjon, og skal ikke forstås som investeringsråd. Formålet er å gi leseren innsikt i verdensøkonomien og finansmarkedene, for å øke forståelsen og kunnskapen om disse områdene.

Morgenrapport – onsdag 15. november

  • Vi tror Oslo Børs åpner flatt, eller innenfor intervallet [-0,4, 0,4]%.

Våre spådommer, utarbeidet klokken 06:59 i dag, baserer seg på utviklingen i de globale finansmarkedene etter forrige handelsdag, deriblant S&P 500 futures som er opp 0,2 % siden Oslo Børs stengte tirsdag.

Wall Street

  • De toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ COMP, DJIA og RUSSELL 2000) steg 2,8 prosent i snitt i går.
  • Enphase Energy Inc (16,3%), Alexandria Real Estate Equities Inc (11,7%), First Solar Inc (11,4%), toppet vinnerlisten blant selskapene som inngår i S&P 500 indeksen.
  • Mckesson Corp (-3,6%), CME Group Inc (-2,5%), Vertex Pharmaceuticals Inc (-2,4%), endte på bunn.

Svake amerikanske inflasjonstall nesten satte fyr på Wall Street tirsdag. Russell 2000-indeksen steg hele 5,4 prosent, etterfulgt av Nasdaq Composite med 2,4 %, S&P 500 med 1,9 % og Dow Jones Industrial Average med 1,4 %. Russell 2000-indeksen er en av de viktigste indikatorene på den amerikanske økonomien siden den består av små- og mellomstore selskaper som spiller en nøkkelrolle i jobbskaping og innovasjon.

Investorenes positive reaksjon på de svake inflasjonstallene kan forklares med økt sannsynlighet for at rentetoppen i USA er nådd. Lavere inflasjon kan nemlig minske presset på sentralbanken til å heve rentene ytterligere, noe som potensielt kan redusere kostnadene for låntagning og stimulere økonomisk vekst, til fordel for aksjemarkedet.

Asia

  • De største indeksene i Asia (ASX 200, NIKKEI 225, KOSPI, CSI 300, HANG SENG, SENSEX) er opp 1,7 prosent i snitt onsdag morgen.

Investorene i Asia drev indeksene i regionen kraftig opp onsdag, noe som ikke var overraskende gitt gårsdagens børsrally i USA og Europa. Det gjenstår å se om dette er starten på en større oppgang. I dag møtes for øvrig verdens to mektigste ledere, Biden og Xi, for første gang på over ett år.

Mange håper at dette møtet vil fremme økt samarbeid og redusere konfliktnivået mellom USA og Kina. De geopolitiske spenningene i verden er på et høyt nivå. Hvem vet – kanskje kan situasjonen bare bli bedre?

Renter, valuta og råvarer

  • Oljeprisen (Brent Blend) står nå i 82,81 dollar per fat, ned -1,1 prosent fra tirsdagens nivåer. Gassprisen (Henry Hub Natural Gas) er ned -2,6 prosent i samme periode.
  • 1 USD koster i skrivende stund; 10,87 NOK, 10,59 SEK, 6,85 DKK og 0,92 EUR, mens 1 EUR koster; 11,8 NOK, 11,51 SEK og 7,46 DKK.
  • Rentekurven i USA er invertert (toårs renten, som står i 4,83 er høyere enn tiårs renten, som står i 4,44).
  • De langsiktige inflasjonsforventningene i USA, målt gjennom 10-Year Breakeven Inflation Rate (T10YIE), ligger på 2,28 prosent, mot Federal Reserve sitt mål på 2 prosent (Kilde: Federal Reserve Bank of St. Louis).

Markedsrentene, ledet av den amerikanske 10-års renten, falt markant som følge av de svake amerikanske inflasjonstallene. I tillegg svekket dollaren seg betydelig mot alle andre valutaer, inkludert de nordiske. En svekket dollar er godt nytt i disse tider, ettersom den har vært på uvanlig høye nivåer mot de fleste valutaer.

En svekkelse av den amerikanske dollaren kan føre til økt konkurranseevne for amerikansk eksport. For andre land kan en sterkere valuta mot dollaren innebære billigere import fra USA og lavere inflasjon, men også en potensiell nedgang i deres egen konkurranseevne. Dynamikken mellom valutasvekkelse og inflasjon er derfor kompleks og har varierende effekter på ulike land, avhengig av deres økonomiske strukturer og handelsforbindelser med USA.

Kilde: Rådata (renter, valutakurser, råvarepriser, indekser og aksjekurser) er hentet fra Infront.

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Abonner
Gi meg beskjed
guest
0 Kommentarer
nyeste
eldste mest stemmer
Se alle kommentarer