BørsXtra torsdag – oljeservicefavorittene, initierer ICE, grunderchat?

OLJESERVICE: DNB konkluderer i en gjennomgang med at dersom offshoreleverandørene skal oppleve vekst i etterspørselen må oljeprisen stige og holde seg over USD 65 pr fat. Med oljeprisen på dagens nivå vil aktiviteten holde seg stabil. Oljeselskapene har endret prioriteringene der en økt andel av kontantstrømmen investeres onshore, utbytte- og tilbakekjøp av aksjer prioriteres høyere enn tidligere og gjeld nedbetales raskere. Innen rigg ser de størst potensial for Seadrill, med en kjøpsanbefaling og et kursmål på NOK 170 pr aksje. Innen subsea og seismikk ser de mest potensial i henholdsvis Aker Solutions med kursmål NOK 60 og Polarcus med kursmål på NOK 1.50. Blant de øvrige aktørene mener de Archer og Kværner er best posisjonert og med kursmål på henholdsvis NOK 7 og NOK 19 pr aksje.

DNB: Bank of America Merrill Lynch har oppgradert DNB-aksjen til kjøp fra tidligere nøytral.

YARA: Aksjonær Tor Olav Trøim trekker paralleller til da John Fredriksen gikk inn i sjømatbransjen for å beskrive potensialet til Yara. –Utbyttet er alene ikke det sentrale elementet, også kostnadsoptimalisering er interessant. Selskapet fremstår også annerledes enn mange av de andre gjødselselskapene, og jobber blant annet mer med programvare enn andre aktører. Dessuten når selskapet helt ut til sluttbrukerne. Jeg synes det er spennende når befolkningen vokser som den gjør og det klages over at det hogges for mye skog. Da er det bedre å øke matnytten av mindre arealer, sier Trøim. (FA)

ICE GROUP: DNB tar opp dekning med en kjøpsanbefaling og kursmål NOK 33.

ANALYSER – USA: En større gruppe amerikanske fond har bedt SEC til å kreve at amerikanske fondsforvaltere opplyser om kostnadene knyttet til mottatte analyser. I Europa er Mifid2 innført som forbyr fondsforvalterne å betale for analyser via kurtasje som tidligere var den allmenne praksis. Amerikanske institusjonelle investorer frykter at ulik praksis reelt vil medføre at de amerikanske fondene subsidierer analyser benyttet av europeiske. Markedet for ‘investeringsrådgiving/analyser’ er i stadig fall. (Financial Times)

GJENSIDIGE FORSIKRING: Nordea øker kursmålet til NOK 190 (170), gjentar kjøp.

PARETO SVARER: Karl Oscar Strøm ba om spørsmål fra våre medlemmer til deres ‘Markedsinnsikt’ video i dag og fikk inn en rekke spørsmål om enkeltaksjer, marked, markedsatferd, verktøy etc. Videoen publiseres senere i dag i Xtrainvestors Pareto-kanal, i  vår gruppe Børsforum-XI på Facebook samt åpent i Paretos kanal på YouTube.

XI’s medlemsmasse er stor og vi får stadige innspill til ny aktivitet. Vi vet at mange medlemmer tilhører BEST-kategorien, dvs større Bedriftseier, Entreprenør eller ansatt i Småbedrift/STartup. Vi vurderer å sette opp en dedikert kanal for disse; en Gründerkanal, hvor man kan utveksle erfaringer, be om / gi råd etc etc etc. Den andre nyvinningen vi vurderer er en Rubrikk-kanal – mao en kanal hvor medlemmer kan poste kjøp/salg/leie/gi bort varer/tjenester og der vi på XI kan søke å fylle på med spesialtilbud til XI-medlemmer fra ulike leverandører. I dagens BørsXtra sendt ut til våre medlemmer har vi en meningsmåling på disse.

Disclaimer: The Information is based on information obtained from public and non-public sources that Xtrainvestor believes to be reliable but which Xtrainvestor has not independently verified, and Xtrainvestor makes no guarantee, representation or warranty as to its accuracy or completeness. Xtrainvestor, its holding company or staff in Xtrainvestor may perform services for, solicit business from, hold long or short positions in, or otherwise be interested in the investments (including derivatives) of any company mentioned in the publication or report. The Information is not an offer to buy or sell any security or other financial instrument or to participate in any investment strategy. No liability whatsoever is accepted for any direct or indirect (including consequential) loss or expense arising from the use of the Information.

Xtrainvestor
Xtrainvestor
Investornettverk

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

I kommentarfeltet nedenfor kan du kommentere innholdet i dette blogginnlegget, og ta del i andre leseres kommentarer. Kommentarene representerer ikke Nordnets meninger. Nordnet gjennomgår ikke kommentarene før publisering, men fjerner upassende kommentarer hvis det forekommer. Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

guest
0 Kommentarer
Se alle kommentarer